Mandelinka bramborová může být na pohled docela zajímavý hmyz, ale na zahradě a zejména na našich bramborových polích není vítána. Tento nebezpečný škůdce však má schopnost zničit listy brambor, což výrazně ohrožuje vaši úrodu, pokud proti němu nezasáhnete včas. Aby vaše brambory zůstaly v bezpečí, máme pro vás několik tipů, jak se jich zbavit.
Larvy ničí nadzemní část brambory
Pro pěstitele brambor je jednou z největších hrozeb, kromě plísně bramborové, objevení mandelinky bramborové na jeho rostlinách. Tento nebezpečný brouk se v posledních letech opět rozšířil a pokud proti němu nezasáhnete včas, můžete se rozloučit s bohatou úrodou. Larvy mandelinky totiž likvidují nadzemní část bramborové rostliny, což znamená, že hlízy nemají potřebnou výživu a výsledkem je buď velmi chabá, nebo žádná sklizeň. Proto je důležité, ať jste na výskyt mandelinky připraveni a můžete rychle zakročit, aby vaše brambory zůstaly v bezpečí.
Poznat ji není težké
Mandelinku bramborovou snadno rozeznáte podle jejího charakteristického vzhledu – je to poměrně velký brouk s černě pruhovanými krovkami. Z jejího latinského názvu vyplývá, že má deset pruhů, které ji zdobí. Dospělí jedinci dosahují délky kolem 1 cm a hlavní škody způsobují jejich larvy, i když ani dospělé samičky nejsou neškodné. Larvy nejsou tak fotogenické jako dospělci. A proto eliminujte jak dospělé brouky, tak jejich larvy, jinak se můžete s úrodou brambor rozloučit.
Prevence je důležitá
Každoročně měňte místo pro pěstování brambor. Pravidelná a důkladná kontrola porostu je nezbytná, jakmile začne růst nať. Vajíčka mandelinky se nacházejí na spodní straně listů, takže nestačí, když jen zběžně zkontrolujete rostliny. Je potřeba listy otočit a pečlivě je prohlédnout. Když objevíte dospělé mandelinky nebo larvy, nejlepší metodou je jejich ruční sběr. I když sbírání larev nemusí být příjemné, je to spolehlivý způsob. Použijte rukavice, což vám práci usnadní. Když nebudete sbírat ručně mandelinku, použijte insekticidy. Na mandelinku bramborovou existuje mnoho přípravků, jako například Mospilan 20 SP, Decis Protech, Samuraj nebo Sanium Ultra.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pasti, Gardenia, Gardenerspath