Promenádují se vám po zahradě mravenci a mšice a přemýšlíte, jak se jich zbavit? Tito škůdci se totiž množí rychlostí blesku a mohou tak poničit vaše okrasné záhony. Na hmyz nemusíte ihned vyrukovat s chemickými postřiky. Vezměte si na pomoc raději cibuli. Rozdíl bude na první pohled patrný už během pár dnů.
Vyrobte si postřik z cibule
Cibule mravencům a mšicím zrovna dvakrát moc nevoní. Připravte si proto účinný postřik, díky kterému se budou vaší zahradě vyhýbat obloukem. Na postřik potřebujete dvě hrsti cibulových slupek a jeden litr vody. Postup je jednoduchý. Cibulové slupky nechte ve vodě louhovat přes noc. Měly by být naložené alespoň osm hodin. Po uplynutí této doby roztok sceďte a ještě ho dále nařeďte čistou odstátou vodou v poměru 1:2. Nalijte do nádoby s rozprašovačem a postříkejte jím nejvíce zasažené rostliny. Nezapomeňte řádně ošetřit ani zkroucené listy a jejich spodní stranu, kde se často mšice schovávají.
Jak postřik správně používat
Postřik nanášejte na rostliny ideálně ráno a večer. Nikdy ne v případě, že do rostlin praží slunce. V takovém případě by mohl být spíše kontraproduktivní. Postřik můžete používat i opakovaně, ale měli byste s ním přestat zhruba dva týdny před sklizní. První viditelné výsledky by měly být patrné už dva dny po aplikaci prvního postřiku. Pro maximální účinnost postřik aplikujte opakovaně a to především po vydatném dešti.
Cibule je přírodní odpuzovač hmyzu
Intenzivní cibulová vůně působí jako silný přírodní repelent. Navíc, na rozdíl od chemie, je její použití zcela bezpečné pro vaše rostliny i opylovače a další hmyz. Pro jistotu ale vždy první postřik aplikujte jen na malé množství rostlin, abyste si byli zcela jisti, že vašim záhonům neuškodí. Nevýhodou cibulového roztoku je fakt, že ho nemůžete připravovat do zásoby. Jeho účinnost se totiž velmi rychle ztrácí. I přesto se ale jedná o účinného pomocníka pro vaši rozkvetlou zahradu.
Foto: Shutterstock, zdroj: blogdahortabiologica, Thegardeningdad