Věšet utěrku na dvířka od trouby je běžná praxe většiny domácností. Utěrku tak máte v případě potřeby vždy po ruce a nemusíte instalovat do kuchyně poutka na utěrky. Díky tomu, že utěrku rozložíte na dvířka trouby, tak vám také mnohem lépe uschne. Ale i přes všechny benefity a praktičnost, které rozvěšení utěrky na dveře od trouby má, to vážně není dobrý nápad a měli byste se toho vyvarovat.
Utěrka na dvířka od trouby nepatří
Dvířka od trouby, a především jejich rukojeť, jsou plné bakterií a mikroorganismů. Dvířka trouby často otevíráte se špinavýma rukama, abyste během vaření a pečení zkontrolovali, jak na tom je vaše vepřová pečeně nebo tvarohová bábovka. Také se stává, že vám na rukojeť dvířek vyprskne olej nebo se vylije omáčka. Pokud se doma ve vaření střídáte, je mnohem pravděpodobnější, že dvířka budou špinavá. A ruku na srdce, jak často troubu umýváte? Pokud na madlo dvířek, na kterém na první pohled nepozorovaně bují bakterie, pověsíte utěrku, přenesou se bakterie i na ní. Teď si představte, že takto zašpiněnou utěrkou poté utíráte nádobí, na které si následně dáváte jídlo.
Troubu čistěte pravidelně
Pokud je pro vás, i po předchozím varování, skladování utěrky na dvířkách trouby stále strategická pozice, dvířka pravidelně čistěte. Ideálně každý den nebo alespoň po každém vaření. Otření rukojeti vám nezabere moc času a můžete se díky tomu vyvarovat případným zdravotním potížím a roznesením bakterií po celém domovu. Troubu i její madlo snadno vyčistíte pomocí zaručených přírodních pomocníků ve formě jedlé sody a octa. Jedlá soda s octem spolu započnou chemickou reakci, která se vyznačuje velkým pěněním. Připravte si přípravek z trochy jedlé sody a octa, a naneste ji na madlo dvířek. Nechte deset minut působit a poté očistěte hadříkem. Tato směs si poradí i s mastnotou a odolnými skvrnami.
Foto: Shutterstock, zdroj: thekitchn, DailyMail