Trávení večerů u ohně z krbu, kamen či ohniště patří k příjemným aktivitám. Navíc krom toho, že jsme v teple, si u pozorování plamenů a praskajícího dřeva většinou taktéž pěkně odpočineme. Pojďte se naučit, jak udržet oheň dlouho plápolat, abyste si tyto skvělé chvíle mohli užit ještě více.
Zas a znovu
Každý z nás, kdo někdy rozdělával oheň, moc dobře ví, jaké úsilí to obnáší. Není to nic světoborného, na druhou stranu ne každý to dovede. Musíte jednoduše vědět jak na to a praxe, stejně jako u všeho ostatního, přijde vhod. Samozřejmě můžete kamna nebo oheň rozdělat znovu, ale to je pouze částečné řešení.
Dřevo musí být suché
Naprosto základním pravidlem pro palivové dřevo je to, aby bylo suché. Pokud dřevo špatně skladujete a má v sobě zbytky vlhkosti nebo je zcela promáčené oheň s nim úplně rozdělat nepůjde. Pokud takové dřevo přidáte do již rozděleného ohně, začne zhasínat plamen a odpařující se vlhkost způsobí vysokou kouřivost. I při správném skladování do sebe dřevo nasaje částečně vlhkost, ať už se jedná o ořech, kaštan, dub, javor či třešeň, důležité je, aby výsledná vlhkost nepřesáhla 20 %. To je údaj, který není běžným pohledem měřitelný, avšak pokud bude výsledná vlhkost dřeva vyšší, udrží plamen delší dobu jen horko těžko.
Klíčový je výběr dřeva
Dalším důležitým parametrem je tvrdost dřeva. Měkké dřeva, mezi které se řadí zejména jehličnany: borovice, smrk, modřín a z listnatých lípa, použijte v prvé řadě na podpal ohniště, krbu nebo kotle. Po rozhoření přichází na řadu tvrdé dřeviny. Klasicky se jedná o buk a dub, případně jasan nebo břízu.
Velikost polen hraje svou roli
Při zakládání ohně bude zapotřebí dřevo menších rozměrů. Ideálně například odštěpky, případně velmi malé polínka. Takové dřevo se rychle rozhoří a pomůže vám rozdělat oheň jednodušeji, nicméně rychleji i shoří. Počítejte s tím, že ze startu budete muset přikládat častěji. Posléze prochází na řadu silnější polena, které se rozhoří pomaleji ale plamen udrží na druhou stranu mnohem déle. Rovněž vytvoří větší množství tepla.
Závěrem
Nezapomínejte na přísun kyslíku, ten je v procesu hoření důležitý. Bez přístupu kyslíku do plamene se s ním můžete rozloučit. Existuje velké množství způsobů, jak umístit dřevo do ohniště tak, aby mohlo dýchat. Jednoduchým příkladem pro vás může být třeba tvar týpí.
Foto: Shutterstock, zdroj: PennStateExtension, Cookstoves