Přidávání aviváže do každého praní prádlo změkčí a dodá mu příjemnou vůni a svěžest, která přetrvá nejen při věšení prádla na sušák, ale také při jeho nošení, nebo uložení do skříně. Aviváží je na trhu nepřeberné množství, ale některé z nich jsou chemickým koktejlem, který neudělá dobře přírodě ani lidské pokožce a dokonce ani vaší pračce. Nekvalitní aviváž se totiž v pračce usazuje, zamezuje tak proudění vzduchu a podporuje vznik plísní. Takto zanesená pračka se může snadno porouchat. Pokud nevíte, po jaké aviváži v obchodě sáhnout, vyrobte si raději domácí. Budete přesně vědět, co obsahuje a použité ingredience navíc pořídíte za hubičku.
Proč nepoužívat obyčejnou aviváž
Konvenčně vyráběné aviváže obsahují velké množství chemikálií a konzervačních látek, které mohou způsobovat alergické reakce. Takovýchto aviváži by se tedy měli vyhnout především lidé s citlivou pokožkou. Složení obyčejných aviváží není navíc vhodné pro všechny druhy tkanin. Například outdoorové oblečení by mohlo snadno přijít o svou nejdůležitější schopnost, tedy odvádění vlhkosti. Pokud jste se u aviváži zaměřovali v první řadě na cenu, neházejte flintu do žita a vyrobte si vlastní.
Jak na výrobu domácí aviváže
Výroba domácí aviváže je jednoduchá a použité ingredience vás vyjdou doslova na pár korun. Aviváž si můžete vyrobit například z půl hrnku octa, lžičky jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje. Prádlo tak budete mít krásně měkké. Další možností je smíchat půl hrnku jedlé sody, několik hrnků hrubozrnné mořské soli a dvacet kapek oblíbeného esenciálního oleje. K jemnému a voňavému prádlu vám postačí do bubnu pračky nasypat dvě lžíce této směsi. Pokud bojujete se statickou elektřinou, přidejte do dávkovače pračky dvě lžíce glycerinu nebo vhoďte do bubnu pračky kuličku alobalu. Prádlo vám tak půjde žehlit jedna radost.
Foto: Freepik, zdroj: brendid, everydaycheapskate