Orchideje jsou tropické okrasné květiny s nádherným květenstvím různých barev. Název orchidej pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle. To kvůli tvaru podzemních hlíz orchidejí. Orchideje jsou oblíbené pokojové rostliny ve velkém množství domácností. Jestli také patříte mezi jejich milovníky, mohlo by vás nepříjemně zaskočit, pokud se jim u vás úplně nedaří. V takovém případě je potřeba zjistit příčinu, abyste mohli rostliny pokud možno zachránit a pěstitelské přešlapy již neopakovali.
Orchidej je potřeba správně zalévat
Tápete, co vaší rostlině chybí? Rozklíčovat vám to pomůže následující tahák. Pokud má orchidej svěšené listy zažloutlé barvy, znamená to, že je přelitá a má nadměrnou vláhu. Bledé listy vás upozorňují na nedostatek světla a ty tmavé na to, že má příliš mnoho hnojiva. Nikdy orchidej nepřelévejte a nenechávejte následně ve stojaté vodě. To může mít za následek hnilobu listů a kořenů. Orchidej je tropická rostlina, která nepotřebuje tak časté zavlažování. Jestli má rostlina dostatek vody zjistíte i na jejích kořenech. Hnilobu poznáte tak, že jsou kořeny žluté či hnědé a měkké na omak. Na druhé straně, pokud jsou kořeny zelené, má vláhy akorát a není potřeba ji žádnou další dodávat. Správná barva kořenů orchideje, která potřebuje zalít, je šedivá.
Domácí wellness pro orchidej
Orchidej je potřeba pravidelně přesazovat, nejlépe každé dva roky, kdy ji jemně vyjmete z květináče, očistíte a mírně omyjete. Přesazování také spočívá v tom, že z rostliny odstřihnete všechny nezdravě vypadající kořeny a postříkáte je 3% peroxidem, který působí protiplísňově a antibakteriálně. Pokud se chcete kochat bohatým květenstvím, dopřejte orchideji každý měsíc česnekový výluh. Do litru vodu namočte pět stroužků česneku a nechte je alespoň osm hodin louhovat. Následně vyndejte česnek a zavlažujte tímto roztokem orchidej alespoň jednou měsíčně.
Foto: Shutterstock, zdroj: HousePlants, Gardenersworld