Ne každý je velkým fanouškem chemikálií v domácnosti. Špínu, mastnotu a ostatní nečistoty můžete snadno odstranit z povrchů pomocí méně agresivních látek, které jsou často nedílnou součástí každé kuchyně. Podobné “home-made” prostředky jsou levné, šetrné k okolí a velice účinné. Navíc není jejich výroba v domácích podmínkách nijak složitá a zvládne jí opravdu každý. Povrchy je pak budou jen blýskat.
Nejlepší lék na mastnotu je prevence
Pokud nejste velkým příznivcem uklízení a čištění, tak je pro vás nejlepší volbou zřejmě prevence. Po každém kulinářském výkonu po sobě hned utřete sporák a všechny povrchy alespoň houbičkou se saponátem, případně vlhkými ubrousky. Vyhnete se tak kumulaci mastnoty a nepořádku. Co ale dělat, když už je na podobné rady pozdě?
Ocet opět na scéně
Ocet je alternativní stálicí k běžným chemickým prostředkům k nejrůznějším druhů čištění. Ani s mastnotou nemá ocet žádný problém. Stačí ho jen zředit s vodou v poměru 1:1 a vše nalít do rozprašovače. Tedy žádný složitý postup. K lepším výsledkům vám ještě může pomoci přidání lžičky soli.
Jedlá soda je na mastnotu nejlepší
Jedlá soda je proti mastnotě to nejlepší co můžete použít. Jen potřebuje mírnou úpravu. Musíte jen smísit vodu se sodou do podoby sodné pasty. Pastu následně naneste houbičkou na všechny mastné povrchy a nechte asi 10 minut působit. Na velmi silnou mastnotu a špínu bude potřeba zřejmě přitlačit hrubou stranou houbičky, zbytek půjde snadno dolů jen za pomoci vlhkého hadříku, nebo ubrousku.
I mýdlová voda pomůže
Mýdlo má doma snad každý. Pokud tedy zrovna ocet a soda nejsou k mání, můžeme je nahradit i mýdlovou vodou. Jemné mýdlo smíchejte s vodou (poměr 1:1) a opět na aplikaci použijte rozprašovač. Mýdlovou vodou se dá velice dobře vyčistit trouba. Jednoduše kapalinu nastříkejte na vnitřek trouby a zapněte jí na 100 stupňů. Po 10 minutách troubu vypněte. Špínu a mastnotu pak velice snadno odstraníte pouze hadříkem, nebo houbičkou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Apartmenttherapy, Home.howstuffworks