Působivý architektonický počin se povedl architektonické skupině Evolution Design. Úkolem bylo zrenovovat téměř sto let starý dům, který svým charakterem perfektně zapadal do místního “folklóru”. Dům byl již v nevyhovujícím stavu, nicméně jeho charakter s odkazem na místní tradice bylo jednoznačně nutné zachovat.
Stavba je zasazena do klidné přírody. V těsném sousedství se nachází plantáže, které přímo navazují na okolní pohoří. Součástí nádvoří jsou vzrostlé topoly a ořešáky. Stáří těchto stromů dokládá historii celé stavby, která sahá k počátku minulého století.
Jak si poradili se starou budovou?
Srdcem celého nádvoří je původní historická budova, která je však vzhledem ke korodujícím materiálům a ztrouchnivělému dřevu neobyvatelná a současným nárokům zcela nevyhovující. Tohoto faktu si majitelé byli samozřejmě zcela vědomi – i přesto to se však rozhodli starou budovu zachovat a nové obyvatelné prostory nechali postavit okolo. Vzniklo tak jedinečné nádvoří s historickým srdcem, díky čemuž je zcela uchován ráz typické místní funkční architektury, která zapadá mezi ostatní venkovská zemědělská stavení v celé oblasti.
Renovace stavení se neobešla bez řady problémů. Jedním z nich byla výšková nerovnost východní a západní části. Výškový rozdíl mezi východem a západem řeší neobvyklý tvar prostoru nádvoří. Horní a dolní část nádvoří kopíruje nerovný terén, přičemž jejich propojení je realizováno chodbou, která se rozprostírá z vnějšku do vnitřku budovy a stírá hranici mezi nádvořím a interiérem. Ve vnitřním nádvoří jsou zachovány původní stromy, na něž je výhled z obývacího pokoje a čajovny. Díky velké ploše oken působí stromy jako součástí interiéru.
Celá renovace proběhla v roce 2019 a k vidění je poblíž čínského Pekingu.
Foto: Yunfeng Shi, Evolution Design.