Mražení čerstvého pečiva je praktická věc, díky které bude po správném rozmrazení chutnat, jako byste ho zrovna vytáhli z trouby. Pozor ale na to, abyste nemrazili již jednou rozmražené pečivo. Takové pečivo může mít v sobě již započatý proces plesnivění, což by znamenalo jen nepříjemné zdravotní problémy.
Jak chleba rozhodně nemrazit
Aby vám chleba vydržel co nejdéle, je vhodné ho skladovat v bochníku, utěrce nebo plátěném sáčku. Pokud však nakoupíte pečivo do zásoby nebo víte, že ho nestačíte sníst, raději ho zamrazte. Chléb ale za žádnou cenu nemrazte v plastovém obalu, ve kterém jste si ho přinesli z obchodu. Na sáčku jsou totiž bakterie od dalších potravin, které jste v obchodě koupili. Chléb byste tak mohli nevědomky kontaminovat a začal by se vám rychleji kazit. Také není vhodné chléb vkládat do mrazáku celý, ale před zmrazením ho rovnoměrně naporcovat.
Jak správně zamrazit chléb
Možná na zamrazení chleba nevidíte nic složitého. V původním obalu ho vložíte do mrazáku a poté v případě potřeby zase z mrazáku vyndáte a rozmrazíte. Správné zamrazení ale probíhá tak, že chléb nakrájíte na plátky. Toto udělejte s chlebem nejlépe hned, jakmile ho koupíte. V nejhorším případě do 24 hodin. Následně krajíce chleba rozprostřete vedle sebe na pečící papír, a takto je na nějakou dobu vložte do mrazáku. Jakmile nakrájené chleby zmrznou, vyndejte je na okamžik z mrazáku a vložte je do mrazících sáčků, ze kterých vytlačíte vzduch. Chléb v sáčku důkladně uzavřete a vložte do mrazáku. Takto skladovaný chleba vám v mrazáku vydrží až 8 měsíců.
Chléb připravený k okamžité konzumaci
Díky tomu, že si chléb do mrazáku naporcujete na krajíce, nemusíte řešit zdlouhavé rozmrazování celého bochníku. V případě hladu stačí vytáhnout plátek chleba a nechat ho postupně rozmrazit na kuchyňské lince nebo v mikrovlnce. Takto zamezíte častému ztvrdnutí chleba, které nastává po rozmrazení v případě, že ho nedokážete rychle zkonzumovat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Insider, FoodandWine