Jak se říká, čert nikdy nespí. A podvodník čeká na svou šanci. Nedopusťte, abyste o svou nemovitost přišli. Jak se chránit a co dělat, když jste se stali obětí podvodu?
Zloději padělají potřebné dokumenty jako je kupní nebo darovací smlouva. Jsou v tom tak dobří, že jsou falešné dokumenty téměř k nerozeznání od těch pravých. Jakmile dokumenty podají na úžadě, běží 20denní ochranná lhůta, během které je původní vlastník vyrozuměn, že je zahájen převod. Nicméně s poštou se dá poměrně dobře machinovat, takže zkušený podvodník zajistí, aby se k vám dopis nikdy nedostal. Vy se neozvete, to znamená převod nezpochybníte, a je vymalováno. Zloději si nemovitosti málokdy nechávají, spíše je honem rychle za vašimi zády prodají někomu jinému. Což je další problém.
Jestliže uběhly méně než tři roky od krádeže a vy jste zjistili, že vaše vlastnické právo bylo podvodně převedeno na jinou osobu, musíte udělat pár věcí.
Pokud si změny nevšimnete do tří let, situace se komplikuje, zápis v katastru je považován za platný a budete se spravedlnosti domáhat mnohem déle a těžko říct, zda úspěšně, zvlášť, pokud nemovitost patří už zase někomu dalšímu.
Sledujte katastr nemovitostí. Jednou za pár měsíců do něj nahlédněte, zda jste u nemovitosti vedeni jako vlastníci. Nechte si všechny dokumenty posílat do datové schránky. Zároveň zbystřete, pokud vás úřady už dlouho „neotravovaly“. Musí vám chodit upomínka k platbě daně z nemovitosti a dost možná také informace ohledně fondu oprav nebo třeba cen energií.
Foto: Shutterstock, zdroj: Nasezahrada, Ceskestavby, Tvujspravce
Aktualizace: 14.11.2024 10:56
Ač nám horké letní noci zní jako hudba hodně vzdálené budoucnosti, není na škodu začít… Zobrazit více
Jak naši předkové přežili dlouhé zimy, když si nemohli skočit do supermarketu pro banán nebo… Zobrazit více