Podařilo se vám skácet strom. Gratulujeme. Každopádně teď pravděpodobně zoufale stojíte nad pařezem a tážete se, jak se tohoto giganta zbavíte. Nejradši byste zvolili cestu rychlou, efektivní a co nejméně namáhavou. Existuje mnoho možností, jak se s pařezem rozloučit, jen si vybrat.
Na přírodu přírodou
Do pařezu se dají nasadit dřevokazné houby. Do zbytku kmenu nad zemí nasadíme hlívu ústřičnou, jidášovo ucho, penízovku sametonohou, shiitake nebo jiný druh dřevokazné houby. Houbami pařez naočkujeme 1-2 měsíce po skácení stromu. Nejpříznivější doba je duben nebo květen. Důležité samozřejmě je, aby se houby uchytily. Do pařezu je třeba vyvrtat otvory, do kterých vsuneme dřevěné kolíky prorostlé myceliem hub. Po obvodu pařezu vyřežeme klínky, vyndáme je, do otvoru vložíme zrnka pšenice prorostlá podhoubím houby, pak zase kolíky zasuneme. A necháme přírodu pracovat.
Kučování hezky postaru
Kučování je manuální odstranění pařezu pomocí krumpáče, lopaty, rýče a sekery. Jde o fyzicky velice náročnou činnost, nicméně nemusíte čekat dva roky, zkrátka si máknete a je to. Obkopete pařez dokola, přesekáte vzdálené kořeny, samotný pařez pak podkopáváte a zbavujete se kořenů, dokud celý pařez nevyvrátíte.
Chemie zvaná Pařezník
Jde o chemikálii, která zvládne pařez rozložit. Do středu a boků pařezu vyvrtáte díry, do každého otvoru nasypete sypký Pařezník, který zalijete teplou vodou. Dalších 4-6 týdnů teplou vodu průběžně doléváte. Pařez zakryjete, aby dešťová voda nevyplavila přípravek.
Pařez jako zahradní dekorace
Možná vás nenapadlo, že se pařezu ani zbavovat nemusíte. Dá se využít jako stylová zahradní dekorace. Buď na něj postavíte pěkný květináč, nebo uděláte květináč přímo z pařezu. Dá se použít také jako podstavec pod krmítko. Lidé pařezy na zahradě s oblibou nechávají také jako podstavce pro stolek nebo lavičku.
Foto: Shutterstock, zdroj: Zahradkarskaporadna, Ceskestavby, Evolutiontreesurgeryltd, Lawnstarter