Zima může být pro majitele nemovitosti likvidační. Komu praskne potrubí, může platit i stovky tisíc korun

Prasklé vodovodní potrubí je nepříjemnost, která se vám může pořádně prodražit. Nejen, že potrubí budete muset na vlastní náklady opravit, ale hlavně uhradíte veškerou vodu, která bez vašeho vědomí potrubím protekla. Někteří lidé tak zaplatí statisíce. Jak se takové katastrofě vyhnout?

Hororové vyúčtování

Spoustu vlastníků nemovitostí na poškozené vodovodní potrubí přijde až při vyúčtování vody. Při pohledu na horentní částku se o dotyčného pokoušejí infarktové stavy. Úniky, které bývají pozvolnější a nezpozorované, tak způsobí nedoplatek ve výši klidně i několik set tisíc.

Kdy platím škodu já?

Kdykoliv havárie propukne na vašem pozemku. Co se děje před vaším vodoměrem, třeba na ulici, neřešíte. Ale jakmile se něco stane za vodoměrem směrem k vám, je to váš problém. A váš výdaj. A když dojde k poškození vodoměru, vymění ho naštěstí vodohospodáři, ale hradíte ho vy, protože jste ho před mrazem dostatečně neochránili.

Foto: Shutterstock

Pozor na chaty a chalupy

Největší riziko vzniká v objektech, ve kterých trvale nebydlíte. Když tam potrubí praskne, nemusíte si toho týdny, ba dokonce měsíce vůbec všimnout. Často na škody přijdete až na jaře, když potrubí rozmrzne a voda vyplaví sklep, nebo až zjistíte, že základy domu jsou jaksi vlhké.

Prevence je základ

Vodovodní potrubí je třeba řádně zateplit, protože ve většině případů za prasklé potrubí může mráz. Jakákoliv izolace je lepší než žádná. Použít se dají staré hadry, deky, skelná vata, na víko vodoměrné šachty se hodí polystyrenová deska nebo izolační vata. V zahradách potrubí instalujte do nezámrzné hloubky, tedy nejméně 80 cm pod zem. A v mrazech zavírejte okna do sklepa. Pokud se prasknutí potrubí obáváte hodně, najděte pojišťovnu, která vás pojistí. A nezapomeňte kontrolovat přepadový ventil u bojlerů, ten často bývá vadný.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskestavby, Novinky