Mech se tvoří nejčastěji na místech, kam dopadá minimum slunečních paprsků a zůstává tam nejvyšší vlhkost. Tedy především na střechách orientovaných na severní stranu a také na starších střechách s pálenými taškami nebo na eternitem. Jestli se vám tedy usadil na střeše mech, odstraňte ho co nejdříve. Nejde totiž pouze o estetickou stránku a vzhled vašeho domu. Mech by vám také mohl nenávratně poškodit střešní krytinu. Může ucpat žlaby a způsobovat zadržování vody na střeše, která by vám kvůli tomu mohla zatékat na půdu a napáchat velké škody.
Domácí postřik na odstranění mechu
Mech můžete na střeše odstranit ručně pomocí špachtle nebo kartáče. Problémem ale je, že pouhé mechanické čištění neodstraní kořínky, které je potřeba dále zlikvidovat pomocí postřiku. Na likvidaci mechu vám bude nejlépe fungovat mechanické čištění spojené s postřikem. Na domácí postřik budete potřebovat půl litru destilovaného octa smíchaného se 7 litry vody. Skvělou službu vám také udělá 250 ml mýdla na nádobí smíchaného s 8 litry vody. Vydrhněte touto směsí střechu, nechte hodinu působit a poté ji opláchněte vodou.
Hašené vápno a modrá skalice
V boji proti mechu vám pomůže i hašené vápno aplikované ve formě postřiku nebo modrá skalice. Stačí smíchat dle návodu a aplikovat pomocí stříkací pistole. Díky tomu budete mít od mechu na dlouhou dobu pokoj. Pozor ale na to, kdy střechu budete čistit. Měli byste tak činit v období sucha. Čištění za deště nebo vlhka by bylo kontraproduktivní.
Aby se vám mech na střeše znovu neusadil
Jakmile mech ze střechy odstraníte, nastává druhá otázka. A to, co dělat, aby se vám na střeše mech znovu neusadil. Udělejte maximum pro to, abyste vaši střechu zpřístupnily slunečním paprskům. Prořezávejte okolní stromy, odstraňte přesahující větve stromů, pravidelně čistěte střechu od listí či jiných nánosů. Skvělý trik také je, si na střechu nechat nainstalovat kus měděného plechu, který díky přirozené oxidaci uchrání vaši střechu před mechem.
Foto: Shutterstock, zdroj: BHG, bobvila