Kunu můžeme pozorovat v zoo parku jako roztomilé chlupaté zvířátko. Jakmile se nám objeví v domě nebo na chatě, napáchá víc škody než užitku. Rozhodně se nechová jako přítulný mazlíček, ale je to malý škůdce, který dokáže pěkně potrápit. Vlastníte-li slepice, může vám zvíře v mžiku vybílit kurník. Jak se s nimi vypořádat? Existuje více možností, některé jsou méně učinné.
Mechanické pasti
Pasti jsou dostupné v obchodech pro drobná zvířata a opravdu fungují. Místo, abyste si je koupily, dají se po domácku i lehce vyrobit. Dřevěnou bednu zavěste na provaz tak, aby se provaz aktivoval, jakmile kuna skočí po návnadě (drobné maso). Past je vhodné zakrýt před okolními dravci, abyste místo kuny nechytili něco jiného.
Takto chytíte kunu živou a můžete jí potom vypustit do volné přírody. Kuny jsou totiž chráněná zvířata. Odvezte jí hodně daleko – minimálně 10 km. Jinak hrozí, že se zvířátka vrátí zpět.
Pachové pasti
Lapit kunu pomocí pachových pastí je nejefektivnější způsob, jak se jí zbavit. Z obchodů využijete přímo pachové odpuzovače kun. Využijete i jiné podomácku připravené pachy – jako jiných zvířat, ale můžete využít i vlastní pach.
Tito škodiči se bojí domácích zvířat a jsou velmi plachá. Pach rychle vyprchává, je tedy třeba občas pachové stopy obnovit. Rozhoďte na místech, kde se kuna pohybuje chlupy zvířat, vaše vlasy nebo i špinavé ponožky. Někteří využívají i slepičí výkaly.
Neúčinné metody
Nekupujte ani nevyrábějte různé zvukové rušičky. Sice jsou kuny plachá zvířátka a nesnášejí hluk, rušičky moc nefungují.
Nevyplatí se ani utěsnit všechny otvory, kudy se dostává na místa v domě. Mají svoje cestičky, které se ve většině případů odhalit nepovedou. Akorát tím ztrácíte váš čas a nervy. Kuny se účinně zbavíte pomocí mechanické nebo pachové pasti.
Foto: Shutterstock, zdroj: Irepell, SuperExpel