Zbavte se dřevěných prkének. Mohou představovat hrozbu

Dřevěná prkénka jsou hojně využívané pomůcky na krájení potravin. V dnešní době je na výběr opravdu velké množství různých tvarů i druhů dřeva. Krájíme na nich ovoce, zeleninu, ale také syrové maso. Zejména kvůli manipulaci se syrovým masem je třeba věnovat mytí prkénka zvláštní péči. Jak často čistíte vaše dřevěné prkénko? Omytí houbičkou na nádobí se opravdu nepočítá.

Množení bakterií

Na dřevěném nebo plastovém prkénku se krájí potraviny většinou ostrým nožem. Kvůli tomu vznikají na materiálu drobné rýhy. Představte si, že vezmete syrové maso ke krájení a s každým zaříznutím vytváříte na prkýnku jemné rýhy, do kterých se dostanou i zbytky masa.

Pokud plochu po každém použití důkladně nevyčistíte, mohou se v prkénku tvořit bakterie a plísně. Nejen, že bude krájecí plocha zapáchat, ale vlivem bakterií může pěkně zatočit i s vaším zdravím.

Řešením může být vyčlenění jednoho prkénka přímo na krájení masa. To potom vždy důkladně vyčistíte. Pokud máte jedno univerzální na všechno, je třeba dbát na jeho pravidelné čištění.

Jak vyčistit dřevěné prkénko?

Existuje hned několik způsobů jak efektivně vyčistit krájecí plochy tak, abychom se zbavili nežádoucích bakterií a plochu vydezinfikovali.

Ocet

Ocet je známá kuchyňská dezinfekce. Účinně působí proti bakteriím typu E.coli, salmonelu a další, které způsobují zažívací potíže. Stačí prkénko otřít samotným octem a opláchnout vodou. Kyselý zápach po krátké době vyvětrá.

Jedlá soda

Smíchejte sodu, sůl a vodu ve stejných poměrech. Získáte pastu, kterou krásně vyčistíte dřevěné i plastové prkénko. Díky hrubé soli se směs dostane také do rýh, kde hrozí hromadění bakterií.

Foto: Shutterstock

Citrón a sůl

Tato kombinace poslouží hned dvojímu účelu. Prkýnko se směsí krásně vyčistí. Citrón také pomůže proti nežádoucím barevným flekům na dřevěné ploše.

Životnost dřevěného prkénka

Po pořízení dřevěného prkénka je vhodné natřít jej olejem. Ideální je například olivový olej. Zhruba po roce byste měli dopřát prkýnku další olejovou masáž.

Způsob mytý je další faktor, který ovlivňuje jeho životnost. Nikdy nedávejte prkýnko do myčky nebo jej nenechávejte ležet v kuchyňském dřezu do rána. Nasákne přílišné množství vody a může se poškodit. Pokud už jej opravdu do myčky dáte, dejte prkýnko důkladně vyschnout ke zdroji tepla.

Foto: Shutterstock, zdroj: CNET, bonappetit, NYTimes