Celý rok se o naší zahradu krásně staráme, hnojíme, plejeme. Stačí první přízemní mrazíky a z nechráněné krásné zahrádky se může příští rok stát pohroma. Nepodceňujte proto přípravu před zimou a ochraňte všechny potřebné rostliny, provzdušněte a vyplevelte půdu. Abyste o krásné rostlinky nepřišli.
Okrasné záhony
Ostříhejte odkvetlé trsy trvalek, odstraňte nežádoucí plevel a prokypřete půdu. Na podzim můžete vysadit nové trvalky, pokud chcete obohatit zahradu o další kvetoucí krásu. Na záhon nahrňte suché listí, je to nejlepší izolační vrstva. Obnovte také vrstvu mulče nejlépe na 5 cm.
Teplomilné rostliny nezapomeňte schovat dovnitř. Nejlépe poslouží chladná chodba, garáž, sklep nebo neobydlené chaty.
Trávník
Na podzim nezapomínejte také na trávník, který vyžaduje trochu péče. Odstraňte spadané listí. Trávník posekejte nejlépe do výšky 5 cm. Provzdušněte půdu a kořínky vertikutátorem. Potom využijte hnojivo, aby měl trávník dostatek živin.
Dřeviny
Pokud je slunečno zalévejte ještě stále zelené jehličnany. Choulostivé dřeviny obalte jutou nebo jinou textilií tak, aby vrchní část trčela ven. Stromům zkontrolujte opory, aby je v zimě nevyvrátil silný vítr. Sloupovité jehličnany zase může poškodit nával sněhu. Nezapomeňte je proto svázat, aby nedošlo k jejich poškození. Nižší keře můžete ochránit před mrazem nahrnutou půdou nebo listím.
Skalka
Skalku je třeba zakrýt různými větvičkami, zejména málo odolné druh skalniček. Nikdy nezakrývejte skalku netkanou textilií, poslouží nejlépe větvičky jehličnanů. Pokud máte skalku kamenitou, dosypte kamínky, aby byly kořeny lépe chráněny.
Podzimní stříhání
Na podzim to nepřeháníme se zakracováním keřů a růží. Nevíme, jak krutá zima může být a jaké větvě nám mohou vymrznout. Nejlépe keře zastřihneme jen o třetinu. Trsy okrasných travin by se na podzim také neměly zakracovat. Stonky jsou totiž duté a voda z deště nebo z tajícího sněhu zatéká dovnitř. Tím potom začne trs hnít a může dojít i k úhynu rostliny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Prevention, Lawnstarter