Myčka na nádobí je nedílnou součástí téměř každé domácnosti, která šetří práci a je šetrná i k přírodě. Na mytí nádobí totiž spotřebuje mnohem méně vody, než kdybyste ho myli ručně. Myčka zbaví vaše nádobí špíny a mastnoty, ale můžete ji využít i jinak. Zkoušeli jste v ní například zavařovat nekonečné zásoby letního ovoce a zeleniny?
Zavařování sezónní úrody
Zavařování je skvělý způsob, jak zpracovat nadbytečnou úrodu, u které by hrozilo, že se vám zkazí. Pasterizace dokáže uchovat ovoce a zeleninu po mnoho měsíců, a vy tak můžete sáhnout třeba po oblíbeném kompotu uprostřed tuhé zimy.
Co je pasterizace
Pasterizace neboli zavaření je metoda, kdy se díky vysokým teplotám usmrtí mikroorganismy, které přispívají ke kazivosti potravin. Trvanlivost potravin se tak mnohonásobně prodlouží. Pokud jste měli bohatou sklizeň a nezvládnete veškeré plody sníst nebo jinak zpracovat, zavařte je. Nehrozí tak, že se plodiny zkazí, nebo se vám přejí a vy je budete rozdávat po sousedech a tak se jich zbavovat. Ze zavařených pokrmů můžete mít užitek po celý rok.
Jak zavařovat v myčce na nádobí
Zavařování v myčce na nádobí nabývá na popularitě. Zavařovací sklenice nejprve důkladně umyjte, vyvařte v horké vodě a poté nechte volně uschnout. Jakmile máte sklo připravené, vložte do něj plody, které chcete konzervovat a zalijte je předem připraveným lákem. Sklenici neplňte celou, ale dva centimetry od hrdla by měly zůstat volné. Sklenici pevně uzavřete víčkem. Pokud chcete mít jistotu, že se vám i přes všechna opatření nerozleze v zavařenině plíseň, namočte bavlněný tampon do alkoholu a otřete jím vnitřek uzávěru i okraje sklenic. Takto připravené sklo vložte do myčky na nádobí dnem vzhůru a nastavte program mytí na minimálně 60 °C. Mycí tablety během tohoto procesu do myčky nepatří. Jakmile program skončí, sklenice vyndejte a položte na stůl znovu dnem vzhůru. Sklenice nechte v této poloze odpočívat alespoň jeden den. Poté je můžete otočit a skladovat na stinném a chladném místě.
Foto: Shutterstock, zdroj: homesteady, greedygourmet