Olej patří mezi základní suroviny, bez které se v kuchyni většinou neobejdete. Používá se k nejrůznějším kulinářským činnostem, případně i jako součást kosmetických přípravků. Možná si říkáte, že na plastové láhvi od oleje není nic zajímavého. Opak je ale pravdou.
Oleje na vaření se liší
Že existují různé druhy olejů je všem zcela zřejmé. Víte ale, jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Oleje můžeme rozdělit dle druhu výroby na rafinované a nerafinované. Rafinované jsou připravovány za pomocí vysokých teplot. Tím ztrácí velkou část svých výživových parametrů, ale zvýší se jejich tepelná stabilita, neboli kouřový bod. Ten určuje, zda jsou vhodné k úpravě potravin za velmi vysokých teplot, aniž by se začal přepalovat. Zde budou nejznámější oleje řepkový a slunečnicový. Oproti tomu oleje nerafinované vznikají studenou metodou, například lisováním. Tímto způsobem si zachovají svou energetickou hodnotu, chuť vůni a barvu. Jejich kouřový bod je ale velmi nízký, a tak se hodí spíše ke studené kuchyni.
Nerafinované oleje jsou více náchylné i na světlo a teplo, proto je nejčastěji vídáme v tmavých, skleněných lahvích. Jsou také často o dost dražší, jelikož je tento proces výroby náročnější.
Olejovou zátku nevyhazujte
My ale nejčastěji pravděpodobně používáme obyčejný, rafinovaný, olej z plastových lahví. Věděli jste ale, že víčko plastové láhve skrývá malé tajemství?
Možná už jste párkrát zanadávali, když jste z lahve nalili na pánev neúměrné množství oleje. Je pravdou, že se olej z plastu špatně dávkuje. I ta tuto problematiku bylo výrobci myšleno. Bohužel tato vychytávka zůstala, z neznámého důvodu, veřejnosti.
Pod víčkem láhve je ukryta zátka, která brání vylití a oxidaci, při dlouhém skladování v obchodech. Víčko se dá výborně použít jako nálevka na hrdlo lahve. Jednoduše víčko odtrhněte a otočte ho dnem vzhůru a zpátky vložte do otvoru lahve. Nyní, pomocí této nálevky, můžete plynuleji a přesněji dávkovat potřebné množství oleje.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pikio