Zatímco v Praze dochází k propadu cen pronájmů, obyčejným lidem svítá naděje na koupi levnějších nemovitostí

Možná jste si v minulosti pokládali otázku, proč jsou ceny nemovitostí tak šíleně vysoko. Vliv na cenu nemovitostí má mnoho různých faktorů. V posledních letech jsme byli zvyklí na raketový růst cen, který ani zdaleka nekopíroval růst našich příjmů. Najít slušné bydlení za adekvátní cenu se stalo nadlidským úkonem. Obzvlášť v největších městech. Řada lidí nyní doufá, že aktuální situace nejistoty může odstartovat pokles cen nemovitostí. To se ostatně již začíná potvrzovat. Ceny začínají pomalu, ale jistě klesat. A to dokonce i v Praze

Realitní trh pociťuje nejistotu

Do složité situace se dostávají majitelé bytů na pronájem prostřednictvím platformy Airbnb. V uplynulých letech byla běžná praxe majetnější skupiny obyvatelstva koupit si v Praze zajímavý byt financovaný hypotečním úvěr za účelem krátkodobých pronájmů prostřednictvím moderních platforem typu Airbnb. Krátkodobé pobyty spolehlivě pokryly výši měsíční splátky a ještě zbyly další peníze jako zajímavý zisk. Spousta z těchto lidí pak zastavila bance svůj byt a vzala si hypoteční úvěr i na další byt, který podobným způsobem pronajímala.

Jako nenáročná forma přivýdělku k zaměstnání je to velmi zajímavé. Za pár desítek let pak člověk získá po splacení úvěrů byt (či byty) do “plného” vlastnictví bez závazků vůči bance a dá se říct, že o důchod je vystaráno – inu, kdo chce v naší zemi vlastně spoléhat na důstojný důchod? Valorizace důchodů v roce 2021 je pár stovek a ani “úplatek” voličům ve formě příspěvku k důchodu 5000 Kč není žádné terno. No jo, co se ale stane, když je cestovní ruch takto ochromen a příjmy z Airbnb jsou takřka nulové? Řada majitelů dnes tyto byty kvůli panice pronajímá za “normální” ceny a hledá dlouhodobé nájemce alespoň na rok. Není tak výjimkou, že v lukrativních částech Prahy se nyní pronajímají byty s cenou i pod 10.000 Kč. Na Sreality.cz je aktuálně v Praze nabízeno 29 bytů k pronájmů s cenou do 10.000 Kč měsíčně. Ještě před pár týdny by tato nabídka vypadala utopicky.

Dá se očekávat, že v následujících měsících nastane zlevňování bytů i k prodeji. To ostatně potvrdil i Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland, který se pro Novinky.cz vyjádřil, že aktuální situace způsobená koronavirovou krizí může také vést ke snížení nebo zpomalování růstu cen nemovitostí v Praze.

Otázkou tedy zůstává, zda naplno odstartuje ekonomická krize, v jaké míře a v jakém trvání. Máte-li stabilní a jisté zaměstnání a nějaké peníze k dobru, možná nastává dobrá příležitost k investování do realitního sektoru!

Pojďme se podívat, jaké další faktory pak ovlivňují cenu nemovitostí.

Lokalita hraje důležitou roli 

Je rozdíl, kupujete-li dům na venkově nebo ve městě. Stejně tak je rozdíl, jestli kupujete byt na pražském Karlíně či v Holešovicích nebo v Modřanech či v Hrdlořezech. Lokalita zkrátka hraje velkou roli při stanovování ceny nemovitostí. To vám potvrdí každý realitní makléř.

Dle Deloitte Real Indexu Q3 2019 vyplývá, že ceny prodaných bytů jsou jasně nejvyšší v Praze, která je následována Středočeským a dále Jihomoravským krajem. Naopak nejlevněji byty koupíte v kraji Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském.

Stav nemovitosti 

Druhým důležitým faktorem, který hraje roli při stanovování ceny nemovitostí, je samozřejmě stav dané nemovitosti. Je nemovitost po rekonstrukci, jedná se o novostavbu nebo je dům v dobrém, přijatelném stavu, který však rekonstrukci vyžaduje? Jak jsou na tom podlahy nebo střecha, jak jsou na tom zdi či kuchyně s koupelnou? To vše určuje cenu. Je logické, že nejdražší budou novostavby nebo byty či domy po rekonstrukci, jinak na tom budou ceny starších bytových jednotek nebo domů, které by potřebovaly trochu upravit.  

V souvislosti se stavem nemovitostí se také pojí energetická náročnost. Cenu ovlivňuje i případná přítomnost recepce, tvrzená skla oken nebo bezpečnostní kamery či zateplení nemovitosti.  

Velikost, orientace a dispozice  

Za jednopokojový byt zaplatíte daleko méně než za čtyřpokojový příbytek. To je logické. Velikost je při stanovování ceny také velice důležitá, rozhodují metry čtvereční. Také se prokázalo, že jistou roli hraje i orientace. Slunné byty jsou prodávanější a tudíž také dražší. Cenu bytů ovlivňuje i poschodí. Byty ve vyšším patře zpravidla nabízejí příjemné výhledy, které jsou taktéž promítnuty do vyšší ceny.  

Rozmístění jednotlivých místností určuje cenu zejména v případě domů. U starších domů nejsou výjimkou pro nás dnes zcela atypické dispozice v podobě průchozích pokojů, což cenu snižuje. Co však cenu naopak zvyšuje jsou balkony, terasy nebo předzahrádky. Cenu zvyšuje taktéž garážové stání, které je většinou možné dokoupit za několik desítek až stovek tisíc korun (tento případ se samozřejmě vztahuje na koupi bytu).

Další faktory ovlivňující cenu nemovitostí 

  • dopravní dostupnost – je nemovitost dobře dostupná? Dostane se k ní člověk vlakem, tramvají, metrem nebo autobusem a jak často jezdí spoje?
  • bezpečnost – dochází v dané lokalitě ke krádežím, vyskytují se v okolí bezdomovci?
  • dostatek/nedostatek zeleně – jsou v okolí parky nebo místa, kam je možné jít na procházku?
  • hlučnost/klid – slyším tramvaje nebo jen zpěv ptáků či před domem?
  • estetika okolí 
  • budoucnost lokality – bude jezdit za pár let danou lokalitou metro? Dojde k výraznému rozkvětu po sportovní nebo kulturní stránce?

Foto: Shutterstock.com, Sreality.

Zdroj: Novinky.cz, Deloitte Real Index Q3 2019 – Skutečné ceny prodaných bytů v ČR.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.