Vyhnat slimáky ze zahrady není úplně jednoduchá věc. Tito škůdci dokáží velice rychle zatočit s celou úrodou. Existuje ale několik způsobů, jak nevítané vetřelce ze zahrady vypudit. A to vše za použití přírodních metod.
Není slimák jako slimák
Napadlo vás někdy, kdo u nás na zahradě opravu škodí? Nejčastěji se jedná o tmavě hnědě až zrzavě zbarvené plzáky španělské. Tento druh k nám byl zavlečen z Pyrenejského poloostrova v rostlinných produktech již v šedesátých letech. Od té doby tu pravidelně škodí na hospodářských rostlinách a vytlačuje naše původní druhy plzáků. Pozor. Snadno se splete s plzákem lesním, ten ale bývá světlejší barvy a z hospodářské půdy byl téměř vytlačen tímto invazním druhem. Také můžeme narazit na původního plzáka černého.
Připravte bariéry pro slimáky
Asi nejsnadnější možností obrany je omezení přístupu k záhonům. Vytyčte hranice záhonů pomocí překážek, které slimákům velmi znesnadní pohyb.
- Piliny – piliny jsou pro slimáky nepřekonatelnou překážou. Slimáci se pilinami obalí a zahynou. Jde o levné řešení, ale není úplně estetické.
- Vápno – vápno funguje podobně jako piliny, nicméně při nadměrném používání si můžete poškodit pH půdy.
- Sůl – vysoce účinná, nicméně hrozí silné zasolení půdy a její poškození. Vhodné pouze krátkodobě na silně zamořená místa.
- Čedičová drť – též prodáváno jako čedičový prach a moučka. Lze použít bez obav.
- Jako další se používá kávová sedlina, jehličí, popel a drcené skořápky od vajec.
Zajímavou alternativou je i vysázení rostlin, které fungují jako přirozený repelent na slimáky. Jmenovitě jde o šalvěj, majoránku, tymián, česnek a cibuli. Pokud je použijete jako bariérové rostliny a vysázíte je mezi záhony, snížíte riziko útoku slimáků na minimum.
Zlikvidujte i vajíčka slimáků
Slimáci/plzáci jsou hermafrodité. Každý jedinec je tedy schopný zastupovat obě pohlaví zároveň. Díky tomu je rychlost množení těchto živočichů naprosto alarmující. Musíme se tedy zaměřit i na likvidaci budoucího pokolení těchto škůdců.
Slimáci kladou vajíčka na vlhkých stinných místech, kde i době největšího vedra je příjemně a vlhko. Stinné houštiny, pod velkými kameny, hromady dřeva a podobně. To všechno jsou prostředí, kde se vajíčkům bude dobře dařit. A právě tato místa musíme zcela eliminovat z dosahu našich záhonů.
Foto: Freepik, zdroj: TheEnglishGarden, SavvyGardening