Zamlžování oken v našich podmínkách přichází během druhé poloviny roku, kdy se venku začíná pomalu ale jistě ochlazovat. Teplota mezi vnitřkem vašeho bytu a okolím se začíná postupně více lišit s čímž přichází i kondenzací vzduchu. Rosení sebou přináší tvorbu nežádoucích plísní. Jak rosení zabránit a předejít tak vzniku plísní vám představíme v dnešním článku. Využít k tomu můžete jedlou sodu i křídu.
Plísně se nejprve začnou objevovat v oblasti oken a na okolních zdech. Později se skrze omítku a další šíření přenesou do zbylých částí domovů. Plísně způsobující spoustu zdravotních potíží a lidem dokáží pěkně zkomplikovat život. Nepřidělávejte si starosti s tím, že zanedbáte rosení oken a přenesete si z nadměrné vlhkosti plísně do svých bytů.
Pomoci vám může jednoduché řešení
Pohlcovače vlhkosti nabízí velké množství značek a firem, specializující se na elektrické spotřebiče. Jedná se o v tomto případě o odvlhčovače vzduchu z prostředí, ve kterém jsou umístěny. Pro odvlhčení můžete použít ale daleko jednodušší a dostupnější varianty než elektrické spotřebiče. Ty zabírají poměrně dost prostoru a v letních měsících je budete muset někam uložit, což může být například v garsonce celkem problém. Jednoduché řešení se nabízí ze surovin, o kterých na začátku již byla řeč. Ano, jedná se o obyčejnou sodu, sůl či křídu. Všechny uvedené suroviny umí navázat vlhkost ze vzduchů, neboť skvěle fungují jako absorbéry. Sodu, sůl či křídu zabalte do látky, či je můžete vložit do malých misek a položit co nejblíže danému místu. V tomto případě se s největší pravděpodobností bude jednat o parapety oken.
Jak zamezit tvorbě vlhkosti?
Jestli máte z plísní hrůzu a nechcete členy své domácnosti vystavovat jejich riziku, naprosto vám rozumíme. Předejít tvorbě vlhkosti se dá vícero způsoby. První osvědčeným způsobem je intenzivní a krátké větrání. Otevřete okna a vyvětrejte v krátkých intervalech vaše místnosti každý den. Jestli doma často perete, věšíte prádlo, sprchujete se a nemáte dobře zajištěnou cirkulaci a odvod vzduchu rekuperačními jednotkami riskujete riziko vzniku plísní. Větráním se vzduch pročistí, riziko vzniku se sníží a ten malý únik tepla za to opravdu stojí. Kdybyste se rozhodli investovat, můžete se klidně poohlédnout i po elektrickém pohlcovači vlhkosti. Pamatujte, že zejména u starých budov je problém s izolací stěn a rekuperací vzduchu, díky čemuž je riziko vzniku vlhkosti vyšší.
Foto: Shutterstock, zdroj: DEFA, GlassDoctor