Chystáte se kupovat nový byt a přemýšlíte, v jakém patře se vám a vaší rodině bude dařit nejlépe? To, do jakého patra se nakonec nastěhujete, může váš život velmi ovlivnit. Přemýšlíte nad bydlením v přízemí, v šestém patře, nebo rovnou pod střechou? Vaše rozhodnutí se podepíše na vaší psychické i fyzické kondici. Nevěříte? Možná vám některý z následujících faktů bude povědomý.
Co nejvíce lidí na co nejmenším prostoru
Nárůst počtu obyvatel ve velkých městech a poptávka po vlastním bydlení zvyšuje požadavky na tvorbu vícepatrových budov. Ať už nazýváte víceúrovňovou budovu, ve které žijete, jako bytový, panelový, nebo činžovní dům, množství lidí, se kterými se na jeho chodbách potkáte mohou mít vliv na vaši psychickou pohodu. Někteří architekti dokonce tvrdí, že lidé žijící ve výškových budovách z toho mohou až zešílet a odnese to i jejich fyzická stránka. Tomu napomáhá fakt, že lidé žijící ve vysokopodlažních budovách žijí odděleně od přírody, což je pro lidi přirozené prostředí, a nemají tak dostatek možností ke snížení stresu a duševní regeneraci.
Vyšším patrům se raději vyhýbejte
Studie, která zkoumala spojitost mezi bydlením ve vícepodlažních budovách a spokojeností u belgického obyvatelstva uvádí, že lidé žijící od sedmého patra výš mají subjektivně větší zdravotní problémy. Psychická a fyzická kondice jsou úzce propojené nádoby, a proto se předpokládá, že hlavním důvodem, proč se lidé ve vyšších patrech cítí více nemocní je fakt, že se nachází v sociální izolaci. Lidé žijící v nižších patrech jsou naopak více při zemi a mohou tak rozeznávat tváře ostatních lidí a komunikovat s nimi. Lidé žijící v nižších patrech také častěji chodí pěšky po schodech a nečekají na výtah. Díky tomu si udržují lepší kondičku. Ve vyšších patrech domů byly také naměřeny jemné vibrace, které nejdou „pouhým okem“ zaznamenat, ale mají velký vliv na psychickou pohodu obyvatel těchto bytů.
Foto: Shutterstock, zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, 6sqft