Vysoká vlhkost v bytě není zrovna zdraví prospěšná. Často se kvůli ní tvoří plíseň, která má vyloženě negativní vliv. Náchylnějším lidem může způsobit alergickou rýmu, astma, chronický kašel, atopický ekzém, ale také bolesti hlavy nebo zánět spojivek. Zkrátka žádná legrace. Jenže co když nejde o váš byt? Máte jako nájemník nějakou šanci donutit pronajímatele k nápravě?
Kdy má povinnost plíseň odstranit nájemce a kdy pronajímatel?
Pokud se objeví běžná plíseň během vašeho užívání bytu, je na vás, abyste se s ní vypořádali. Pokud však jde o plíseň masivní či opakovaně se vracející, tu má na triku pronajímatel. V nájemní smlouvě podrobnosti nehledejte, podobné případy ošetřuje přímo zákon. Pokud tedy za plíseň může například nekvalitní izolace, porucha v rozvodech vody nebo špatně provedená rekonstrukce, máte povinnost závadu co nejdříve oznámit pronajímateli a on musí problém v přiměřené době vyřešit.
Hledejte chybu nejprve u sebe
Pokud se v pronajatém bytě objeví plíseň, zkuste si nejprve sáhnout do svědomí. Dost často nejde o žádnou závažnou vadu v izolaci, ale zkrátka o nevhodné užívání bytu. Pokud dostatečně neodvětráváte, dá se čekat, že se plíseň objeví.
Prevence plísní
Pokud se chcete plísni vyhnout, zkuste aplikovat alespoň některá z následujících doporučení.
- Větrejte. Správné větrání je krátké, intenzivní a časté. Raději otevřít třikrát denně okna na pár minut dokořán než polovinu dne větrat ventilačkou.
- Do kuchyně pořiďte digestoř, do koupelny a na záchod ventilátor.
- Pokud je potřeba, začněte používat odvlhčovač.
Jak postupovat krok za krokem?
Pokud je právo na vaší straně, můžete se řídit následující posloupností, která vychází z občanského zákoníku. Zákon č. 89/2012 Sb.
- Ujistěte se, že jste pro odstranění plísně udělali maximum. Kupte si vlhkoměr a kontrolujte hodnoty vlhkosti.
- Plíseň zdokumentujte a upozorněte na ni majitele. Zdůrazněte, že jde o opakovaný problém, buďte neodbytní. Majitel by měl problém začít řešit zhruba do 30 dní.
- Pokud majitel otálí, máte právo žádat o slevu z nájemného.
- Plíseň také můžete zlikvidovat sami a požadovat na pronajímateli úhradu nákladů.
- V případě, že pronajímatel nepůjde do sebe, čeká vás soudní spor.
Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi, estav, Ceskestavby, Portalobydleni