Pokud kupujete starou nemovitost, jistě vás to postaví před nesnadné rozhodování, zdali se více vyplatí ji srovnat se zemí a začít stavě od základů nebo rekonstruovat. Vaše rozhodnutí závisí na tom, co od vašeho bydlení očekáváte. Jestli si chcete postavit dům úplně nový a stoprocentně podle vašich představ nebo jestli vás těší historie, která dýchá z původního domu a tuto atmosféru byste chtěli pro vaši rodinu zachovat.
Před finálním rozhodnutím si nechte zjistit skutečný stav stavby a na kolik by vás přišly opravy starého domu. Je ale třeba počítat s tím, že rekonstrukce původní stavby bude finančně náročnější, než postavení nového domu. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, dbejte následujících pokynů.
Jak postupovat při rekonstrukci
Nejprve si pozvěte statika, aby potvrdil, že je dům v pořádku a vhodný k rekonstrukci. Nechte si také zkontrolovat technický stav budovy, vypracovat technický audit a návrh způsobu odstranění poruch na nemovitosti. Při rekonstrukci je třeba počítat při nejmenším s tím, že budete nuceni vybudovat nové odpady a rozvody vody i elektřiny. Vhodné je počítat i se zateplením domu a rozhodnout se o způsobu topení, jestli budete chtít tepelné čerpadlo nebo třeba kotel na dřevo či fotovoltaiku. Dříve nebo později bude potřeba se vrhnout i na výměnu střechy a novou fasádu.
Na co nezapomenout
Pokud rekonstrukci budete provádět postupně, postupujte vždy shora dolů, tedy například prvně střecha a až poté fasáda, nikoliv naopak. Pozor si dejte na výběr vhodné stavební firmy, zjistěte si reference a vždy s firmou uzavírejte smlouvu o dílo v písemné podobě. Ve smlouvě se stanoví všechny podmínky zakázky a vyhnete se tak případným nepříjemnostem a nejasnostem. Pokud máte na rekonstrukci vyčleněné nějaké peníze, je dobré počítat i s určitou finanční rezervou, jelikož rozpočet rekonstrukce se může snadno navýšit. S tím je důležité počítat i v případě, že si na rekonstrukci finance půjčujete.
Foto: Shutterstock, zdroj: ThisOldHouse, Economictimes