V době stoupajících cen energií se lidé snaží najít tu nejvýhodnější alternativu, která jim neudělá nečekanou díru v domácím rozpočtu a zároveň jim zaručí určitou soběstačnost a nezávislost na elektrárenských společnostech.
Investice do solární elektrárny se vrátí do 10 let
Zájem o domácí solární elektrárny se rok od roku zvyšuje. Díky možnosti získat dotaci z programu Nová zelená úsporám se uvádí návratnost investice zhruba 10 let. Výhoda doma vyrobené elektrické energie je ta, že co vyrobíte, to spotřebujete a není potřeba odebírat elektriku z distribuční sítě. Navíc je solární elektrárna ekologická varianta, která zvětšuje energetickou nezávislost vašeho domu. Výkon solárních panelů se neustále zvyšuje a jejich cena snižuje. Solární elektrárna s výkonem 1 kW ročně ušetří 900 kg emisí oxidu uhličitého.
Na co myslet před stavbou solární elektrárny
Návratnost do solárních panelů se odvíjí od intenzity slunečního záření. Počet slunných hodin v Česku je v průměru 1560 hodin ročně a ovlivňuje je nadmořská výška, znečištění ovzduší či oblačnost. Výkon elektrárny tudíž závisí na konkrétní lokalitě, kterou si zvolíte ke stavbě solární elektrárny. Účinnost elektrárny závisí i na ploše vaší střechy, tedy kolik se na ní vejde solárních panelů. Důležitý je také sklon střechy, na kterou fotovoltaické panely umístíte. Nejlepší je panely instalovat na jižní stranu, na kterou dopadá nejvíce sluneční energie.
Jak vytěžit ze solární elektrárny maximum
Výhodou je, že můžete solární elektrárny provozovat i na místech, kam nedosahuje běžná elektrická distribuční síť. Pokud ale můžete elektrárnu napojit na distribuční síť, udělejte to. Během léta tak budete moci elektřinu spotřebovávat či dodávat do sítě. Naopak v zimě, kdy je minimum slunečního svitu, můžete z distribuční sítě elektřinu odebírat. Připojení na distribuční síť je nutné i v případě, kdy chcete využívat virtuální baterie, které umožní využívat elektrickou distribuční síť jako akumulátor a tím urychlí návratnost investice do solární elektrárny i zefektivní její provoz.
Vzhledem k tomu, že slunce svítí přes den a většinu elektrické energie je potřeba spotřebovat ve večerních hodinách, je vhodné používat nějakou formu akumulace energie. K tomuto účelu se hodí elektrický akumulátor, virtuální baterie nebo zásobník pro ohřev vody. Vhodně navržený systém vám dokáže zabezpečit většinu spotřebu elektřiny pro vaši potřebu.
Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, nazeleno