Sklizené okurky přímo ze zahrady patří mezi oblíbené letní pochutiny. Okurky patří právem mezi nejoblíbenější zeleninu, hodí se do salátů, smoothie nebo na nakládání. Pěstování okurek není náročné, když dodržujete obecně platná pravidla, jako je správné umístění a pravidelná zálivka. Důležitý je také výběr vhodné odrůdy, předpěstování a důsledná péče. Díky tomu budou okurky šťavnaté a nebudou mít trpkou chuť.
Jaké okurky na zahradě vysázet
Okurky mají přirozený sklon hořknout. Hořknutí vám pomůže předcházet správně vybraná odrůda. K trpké chuti mají menší sklon odrůdy označené F1. Tyto hybridní odrůdy vznikly křížením několika odrůd, a jsou tak nejen odolnější proti hořkosti, ale i vůči chorobám. Pro pěstování na zahrádce se vám nejlépe osvědčí Polní okurka Lider F1 nebo Okurka nakládačka Cezar F1. Obě tyto rané odrůdy se hodí i k nakládání. Vhodná je také Okurka Soplica F1, která je velmi odolná proti plísním a Okurka Paris F1, která dozrává na konci léta a je výborná do salátů. A co v případě, že vám zhořknou i tyto odrůdy? Zkuste babičkovskou radu a okurku před konzumací loupejte od špičky dolů.
Okurky si nejdříve předpěstujte
Okurky sice můžete vysít přímo do záhonu, ale mnohem více se vám vyplatí si sazenice předpěstovat. Předpěstování sice bývá náročnější, ale zároveň uspíší dobu sklizně, a vy se tak z okurek budete moci radovat i o několik týdnů dříve. S předpěstováním začněte raději už v dubnu. Sazenice byste měli udržovat na teplém místě s dostatkem slunečního svitu a pravidelně je zalévat. Díky důkladné péči byste mohli koncem května sazenice vkládat již do země. To, jestli je sazenice vhodná k přesazení, poznáte tak, že má vyvinutý jeden pravý lístek. Před přesazením do země nechte okurky alespoň týden venku na zahradě, aby si zvykly na nižší teplotu. Okurkám vybírejte záhon s dostatkem slunečního svitu, ideálně takový, který směřuje na jih a nikdy je nepěstujte dvě sezóny po sobě na stejném místě.
Foto: Shutterstock, zdroj: InteriaPorady, thisismygarden