Jste milovníci exotického ovoce? A víte, že existují druhy, které si můžete snadno vypěstovat i v našich podmínkách? Zkuste například karambolu – ovoce hvězdicovitého tvaru, díky čemuž se mu ostatně říká “čínská hvězdice”, které je mimochodem známé i svými léčivými účinky. U nás je toto ovoce stále dostupnější a stále více lidí mu přichází na chuť. Nic se ovšem nevyrovná podomácku vypěstovanému ovoci, proto si prozraďme, jak si karambolu vypěstovat.
Pěstujte ji raději v interiéru
I když je možné pěstovat si karambolu i na zahradě, vhodnější je ji pěstovat v domě nebo bytě. Důvodem je fakt, že v interiéru je karambola daleko plodnější nežli venku. V případě pěstování uvnitř může plodit dokonce až třikrát ročně!
Karambolu lze vypěstovat buď ze semínek, nebo takzvaným roubováním. Doporučujeme upřednostnit druhou možnost, jelikož ze semínek byste si na karambolu museli počkat dlouhých šest, ne-li osm let!
Co má karambola ráda?
Stejně jako každá jiná rostlina, i karambola má zvláštní požadavky na pěstování. Aby vám častokrát plodila výtečné ovoce, dopřejte jí to, co má ráda.
Obecně lze říct, že karambola preferuje slunné stanoviště. Klidně ji pro začátek dejte do nevytápěného skleníku nebo do fóliovníku, pokud se u vás teplota nepohybuje mezi patnácti až dvaceti stupni Celsia. Pozor dejte na větrání, to karambole nesvědčí stejně jako neustálé přemísťování ze suchého do vlhkého prostředí. Co se týče zalévání, ideální je zalévání dešťovou nebo odstátou vodou. Pozor ale na přemokření, aby vám rostlina neuhynula. Mnozí zahrádkáři také upozorňují na to, abyste rostlinu nikdy nepřesazovali, to nemá v lásce stejně jako chemické postřiky.
Karambola a její léčivé účinky
Nejen, že karambola tělu dodává velkou spoustu potřebných vitaminů a minerálních látek, kromě jiného její listy skoncují s bolestí hlavy, posílí kosti i imunitní systém, také podpoří účinky mnoha léků.
Foto: Pixabay.com.