Pokud plánujete čistit náhrobky vašich zesnulých, měli byste na to jít správným způsobem. Existuje totiž mnoho materiálů, z nichž každý vyžaduje jiný postup, a v případě, že byste zvolili špatnou metodu, mohli byste jej akorát tak poničit. Jak se tedy vyhnout případným problémům a získat co nejlepší výsledek?
Pokud chcete čistit terazzo, použijte šampon na auta
Terazzo patří mezi nejpoužívanější materiály pro výrobu hrobů. Jedná se o směs cementu a drobeného štěrku, která je broušena do vysokého lesku. Pokud se chystáte čistit právě tento druh, postačí vám obyčejný šampon na automobil. Ten jeho povrch dokáže velmi dobře zbavit skvrn a odmastit. Stačí prostředek smíchat s teplou vodou v poměru 1:4 a roztok nechat působit několik hodin. Poté jej vydrhněte a nakonec opláchněte.
Se žulovým materiálem si poradí ocet
Žula je odolný materiál, který dokáže zůstat čistý a lesklý po velmi dlouhou dobu. Přesto je však důležité, abyste mu alespoň jednou do roka dopřáli dostatečnou péči. S tím vám dokáže pomoci i obyčejný ocet. Jednoduše jej smíchejte s vodou a poté pomocí rozprašovače nastříkejte na náhrobek. Pak jej opatrně vydrhněte jemným kartáčem a nakonec opláchněte teplou vodou.
Dejte si však pozor, neboť se žula může snadno poškrábat. Po dokončení metody proto naneste na náhrobek ještě speciální přípravek pro tento materiál, aby zůstal lesklý a zachovalý.
Mramor je taktéž snadné vyčistit
Pokud se chystáte čistit mramorové náhrobky, pak je dobré zvolit speciální pastu nebo mýdlo určené pro tento typ povrchu. Ty jej udrží v dobrém stavu po velmi dlouhou dobu. Rozhodně se však vyvarujte aplikaci jablečného octa nebo jiných kyselých prostředků, protože by mohly materiál poškodit.
Foto: Pixabay, zdroj: Wikihow