Rychlovarná konvice je nejpoužívanějším spotřebičem. Horkou vodu potřebujeme každý den několikrát. Jenže každá voda zanáší více nebo méně konvici vodním kamenem. Postupem času se usazuje uvnitř konvice a zanechává za sebou nevzhledný bílý povlak a odlupující se částečky ve vodě. Jak se vodního kamene zbavit, aby vám nepoškodil konvici?
Vodní kámen
Vodní kámen neboli uhličitan vápenatý se vyskytuje ve všech vodách naší země. Je nedílnou součástí podzemních vod. Pouze se liší množství uhličitanu v různých vodách.
Zanesená konvice vodním kamenem spotřebuje více elektrické energie. Jeho přítomnost v konvici ovlivňuje také chuť připravovaného nápoje. A není nic příjemného, když v hrnku uvidíte poletovat kousek bílé části vodního kamene.
Pokud nebudete konvici čistit pravidelně, může se stát, že konvici zničíte. Vlivem vysokého nánosu vodního kamene se oddělí topná spirála od vody. Po zapnutí konvice k ohřátí vody se pak topné těleso přehřeje.
Kyselina citrónová proti vodnímu kameni
Účinnou zbraní proti vodnímu kameni je kyselina citrónová. Stačí nasypat jednu lžíci kyseliny do konvice a zalít vodou do výšky, kam až sahá zanesená část. Vodu uvařte a nechte působit ještě další hodinu. Potom konvici důkladně propláchněte.
Ocet proti vodnímu kameni
Nalijte 200 ml octa do konvice a dolijte vodou až k rysce. Po uvaření vodu vylejte, propláchněte. Potom uvařte ještě jednu vodu, kterou vylijete. Může trvat trošku déle než z konvice přestanete cítit zápach octa.
Používejte opravdu menší množství. Pokud octa nalijete moc, můžete zničit topné těleso v konvici.
Odvápňovače proti vodnímu kameni
Pokud nechcete použít domácí čističe, na trhu je velké množství speciálních odvápňovačů. Dost často fungují na bázi kyseliny citrónové. V obchodech nabízejí tablety, prášek a tekutý prostředek. Tyto přípravky jsou opravdu šetrné, takže se nemusíte bát, že by vám poškodili topné těleso v konvici.
Foto: Shutterstock, zdroj: Which