Chléb patří mezi nejoblíbenější pečivo, které ale nemá dlouhou dobu trvanlivosti. Udává se, že je čerstvý zhruba 14 hodin po upečení, a poté začíná osychat a ztrácet vláčnost. Pokud tedy koupíte velký bochník, který nestačíte sníst nebo ho zamrazit, může se stát, že vám po pár dnech již nechutná. Určitě mi dáte za pravdu, že chleba je nejlepší jíst čerstvý, ideálně právě vytažený z pece. Tuhle chuť nic nepřekoná. Pokud proto chcete prodloužit trvanlivost vašeho chleba, sáhněte po celeru.
Dbejte na správné skladování chleba
Správné skladování chleba je pro udržení jeho čerstvosti zásadní. Špatným skladováním a zacházením vám může chléb začít plesnivět. Chléb proto skladujte v suchu. Na chléb sahejte jedině po umytí rukou a krájejte ho na čistém prkénku a čistým nožem nebo kráječem na pečivo. Je také lepší se vyhýbat krájení chleba přímo v obchodě, kdy ho vložíte do k tomu určeného přístroje. Tak se totiž může snadno stát, že váš chléb bude plný bakterií, které na kráječi v obchodě ulpívají, protože je používán velkým množstvím lidí.
Celer prodlouží životnost pečiva
Celer není pouze zelenina, ze které si připravíte prvotřídní salát, pomazánku nebo polévku. Slouží také jako konzervant. Pokud ho vložíte do sáčku s chlebem nebo do chlebníku, celer díky své vlhkosti zabrání vysychání pečiva a také působí proti plísním. Díky tomu vydrží chléb déle čerstvý. Pokud nemáte po ruce celer, můžete sáhnout i po syrových bramborách nebo jablkách, oboje je potřeba nakrájet na plátky.
Nepoužívejte mikrotenové sáčky
Klasické mikrotenové sáčky se snadno zapaří a není v nich přísun vzduchu, a proto přispívají k vzniku plísní. Chléb raději zabalte do papírového či plátěného sáčku nebo do utěrky. Pokud upečete domácí chléb, ještě teplý ho zabalte do čisté utěrky. Tak si chléb uchová svou vláčnost a křupavou kůrku. Utěrka také umožní chlebu dýchat. Pečivo poté uchovávejte v čistém chlebníku, kde vydrží čerstvý několik dní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Planet.fr, Heart, Bodyandsoul