Hledáte v jakých oblastech by se dalo ušetřit za elektrickou energii? Už vás možná napadlo, že televize je velkým žroutem elektřiny. Spotřebu ovlivníte už jejím samotným výběrem do domácnosti – vždy volte úsporný spotřebič, který je označen třídou A. Můžete si také spočítat kolik vás sledování TV stojí. Víte jak na to?
Výpočet hodinové spotřeby
Součástí každé televize je její produktový list. Najdete zde potřebné informace k tomu, abyste si vypočítali spotřebu vaší televize. Hledejte signál SDR a HDR. První hodnota obsahuje odhadovanou spotřebu v kWh za 1000 hodin při zobrazení normálního obrazu.
Pokud je v údajích uvedena hodnota SDR 110, televize spotřebuje 110 kWh za 1000 hodin. Abyste dostali spotřebu za hodinu vydělíte tedy hodnotu 1000. Jedná se o průměrnou hodnotu, protože spotřebu energie ovlivňují ještě další faktory jako je intenzita osvětlení nebo kvalita obrazu. Čím větší televizi máte tím vyšší její spotřeba bude.
Vliv pohotovostního režimu na spotřebu
Většina lidí nevypíná televizor ze zásuvky, ale nechává ho v tzv. pohotovostním režimu. To znamená, že televizi vypnete pouze tlačítkem na ovladači. Neodpojíte tedy TV od proudu a nějaké spotřeba tam stále je. V průměru se jedná zhruba o 0.5 až jeden Watt.
Na první pohled to vypadá zanedbatelné. Schválně si spočítejte kolik takových zařízení v pohotovostním režimu máte. Pokud bychom od sítě odpojovali více spotřebičů, úspora už by byla několik set korun za rok.
Pořiďte si prodlužovací kabel s vypínačem. Zapojíte do něj několik zařízení a jakmile víte, že je nebudete používat jednoduše vypnete tlačítko. Tím je odpojíte od elektrického proudu a nebudete spotřebovávat zbytečnou energii.
Sledování TV
Průměrně lidé tráví u televizních obrazovek 3 hodiny denně. Na první pohled se to zdá hodně, ale když vezmete v úvahu sledování ranních zpráv a relaxaci u filmu, není to vlastně moc. Zamyslete se však, jak často vám běží televize jen jako kulisa? V tu chvílí spotřebujete velké množství energie a ani jí pozorně nesledujete. Eliminujte tyto situace a také ušetříte na výsledné spotřebě.
Foto: Freepik, zdroj: perchenergy, canstarblue