Setkali jsme se s tím všichni. Na veřejných prostorech nás může kdykoliv přepadnout potřeba použít veřejné WC. Tam se vystřídá mnoho různých lidí. Určitá místa jako je metro nebo veřejné záchodky v centru města nejsou zrovna nejčistší. Mnoho z nás má ve zvyku obkládat prkénko toaletním papírem, protože si myslí, že je na něm nejvíc bakterií a je znečištěné. Víte, že opak je pravdou?
Kde se nachází nejvíc bakterií?
Záchodové prkénko jako takové bývá jednou z nejčistších částí toalet. Nejvíce bakterií ulpívá na klice od dveří, stropě, podlaze a právě na ruličce papíru. Nečistoty se rozptylují právě splachováním.
Toaletní papír výborně pohlcuje vlhkost, takže je ideálním místem pro množení bakterií. Záchodové prkénko je navíc hladké, takže na něm moc bakterií neulpí. Oproti tomu toaletní papír je hrubý, jeho povrch je ideální na zadržení bakterií. Prkénko má na sobě také mnoho bakterií, ale toaletní papír rozhodně více. Obkládat jím mísu je tedy nejhorší věc co můžete udělat.
Jak tedy nešířit bakterie na toaletě? Splachovat se sklopeným prkénkem. Bohužel se na záchodcích nedá kontrolovat, kdo to opravdu praktikuje. Konstrukce některých veřejných záchodků tomu také nenahrává, protože jsou některé mísy i otevřené bez možnosti zavření.
Jak se bakteriím vyhnout?
Pokud se opravdu chcete vyhnout bakteriím na veřejných toaletách, noste vlhčené ubrousky napuštěné alkoholem. Tím potom otřete kliku toalety a samotné prkénko. Velmi znečištěný může být i samotný toaletní papír. Většinou je ukryt v zásobníku, ale někdy je jen tak položen na vyvýšené části toalety. V těchto případech by bylo nejlepší použít svůj toaletní papír nebo papírové kapesníky, které po použití vyhodíte do koše.
Foto: Shutterstock, zdroj: Carsroute, News, Sun-gazing