Toaletní papír patří mezi předměty denní potřeby a řadí se mezi absolutní nezbytnosti západního světa v oblasti základní hygieny. Co vše o něm dnes víme a jaké chyby děláme při jeho výběru?
Exkurze do historie toaletního papíru
První písemné a dochované záznamy o výrobě a užití toaletního papíru jsou staré téměř 1500 let a pochází z Číny. Ve 14. století se toaletní papír v Číně vyráběl více “průmyslově” v prvních řemeslných dílnách, ale stále zůstával vymožeností vyšších vrstev. V ostatních částech světa se na toaletní očistu používaly nejrůznější předměty. Různé textilie, seno, sláma, mech, kamínky, mušle či holé ruce. První patent na výrobu modernějšího toaletního papíru získal v roce 1857 americký podnikatel Joseph C. Gayetty. Tehdy se vyráběl z konopných listů, které se napouštěly esencí z aloe.
V roce 1879 továrna Scott Paper Company prodává první toaletní papír na rolce. Rok 1935 je rokem přelomovým pro naše zadnice, jelikož na Britském souostroví vzniká první papír “bez třísek”. Papír, jak ho známe dnes, je na světě.
Toaletní papír dnes patří mezi předměty denní potřeby a řadí se mezi absolutní nezbytnosti západního světa v oblasti základní hygieny.
Papír je třeba vybírat pečlivě
Dnes jsou obchodní domy doslova našlapané různými značkami těchto toaletních pomůcek. Jaký je pro nás ale nejlepší?
Barevné, silně aromatické toaletní papíry jsou spíše barevný doplněk místnosti, než hygienická pomůcka. Tyto papíry obsahují velmi často velké množství barviv, chemikálií a různých vůní. A právě tyto vůně jsou na celé roličce to nejhorší. Nejedná se totiž o přírodní aroma (ta bývají drahá), ale o směs různých parfémů. Ty mohou, zvláště u dam, vést až k různým zánětům a infekcím na choulostivých místech, například kvasinkové infekce.
V případě tmavých barev zase snadno přehlédneme případná krvácivá onemocnění, která vyžadují okamžitou návštěvu lékaře.
Vždy se tedy zajímáme o složení. Většinou jde totiž o hodně peněz za málo muziky.
Nejlepší toaletní papír je tedy prostý, recyklovaný, nebarvený a bez nadstandartních příměsí. Obsahuje sice také různé chemické látky, ale je jich daleko méně, než u jejich elegantnějších protějšků. Navíc se velmi snadno rozkládá a je šetrný k přírodě. Navíc je u něj nejmenší riziko ucpání odpadní roury. Samozřejmě lze zakoupit i velmi kvalitní toaletní papíry s podobnými vlastnostmi, které obsahují léčivé látky na různé potíže, nicméně není jich mnoho a jejich výběr zabere více času.
Závěrem poslední zajímavost. Víte, kolik materiálu a energie je potřeba k výrobě jedné ruličky toaletního papíru o hmotnosti cca 120 gramů? Je to 1200 gramů dřeva, 145 litrů vody a 1,2 kWh elektřiny.
Foto: Shutterstock, zdroj: consumerreports, wype.sg