Napadlo vás někdy, co všechno vlastně víte o omítkách? Na pohled zcela primitivní omítky mají větší důležitost, než si možná myslíte.
Technické vlastnosti omítky
Venkovní omítka je v podstatě ochranná obálka stavby. Kvalitně zpracovaná omítka musí splňovat celou řadu vlastností, které zásadně ovlivňují celé stavení.
Tato ochranná vrstva musí mít dostatečnou prostupnost vzduchu (paropropustnost), nesmí obsahovat alergeny a látky ohrožující zdraví. Barva omítek musí za všech povětrnostních podmínek zůstat stejná.
Zároveň musí být omítka výborně přilnavá k povrchu, mít dostatečné mrazuvzdorné a žáruvzdorné vlastnosti a nesmí se měnit jejich objemová kapacita.
Všechny tyto vlastnosti významně ovlivňují klima a teplotu budovy a určují energetickou náročnost. To se týká hlavně ekonomické stránky. Nicméně je tu i estetická část omítek. Exteriér budovy ukazuje veřejnosti co je budova vlastně zač. Omítka může odkazovat na kulturní odkaz předků, původní účel budovy a případně na vkus současného majitele.
Omítka má několik vrstev
Omítky samozřejmě prošly za posledních několik dekád prudkým technologickým vývojem. Dnešní omítky se obyčejně skládají ze 4 vrstev. Spolu si je v krátkosti probereme.
- Podhoz – hrubá malta, která slouží jako spoj mezi zdivem a samotnou omítkou.
- Jádro – složka, která určuje charakter, tvar a stav celého omítkového souboru. Určuje například základní fyzikální vlastnosti.
- Štuk – Tvar štuku určí finální podobu, dá se různě tvarovat a modelovat. Nicméně ne vždy se této vrstvy využívá. Na některé povrchy se štuk vzhledem k jeho křehkosti nedá použít.
- Finální nátěr – dle vkusu každého zadavatele práce.
Druhy omítek
Omítky můžeme snadno rozdělit do několika druhů, dle požadovaných vlastností.
- Minerální omítky – Jsou zcela základním ochranným obalem. Kombinace pojiva a písku zaručuje maximální propustnost vzduchu, nicméně hodná absorbuje vodu. Proto je nutné aplikovat speciální nátěry.
- Minerální omítky šlechtěné – stejné jako obyčejné, nicméně speciálně zabarvené dle požadavků zákazníka.
- Sanační omítky – použití ve vysoce vlhkých prostředích. Mají vysokou poréznost a paropropustnost. To zaručuje rychlé odpařování vody a neumožní vznik fleků, skvrn a plísní.
- Disperzní omítky – vysoce odolné druhy omítek. Jako pojivo se používají průmyslové pryskyřice. Díky tomu je omítka vysoce odolná proti nepříznivým vlivům. Dobře odpuzují vodu a nebrání proudění vzduchu.
- Silikátové omítky – vhodné pro rekonstrukce historických budov. Jako pojivo se používá draselné sklo.
Foto: Shutterstock, zdroj: myhomemydesign, homehow