Pokud je vaším sousedem kuřák a často z jeho balkonu proniká do vašich místností zapáchající kouř, rozhodně byste si to neměli nechat líbit. Jednak tím zasahuje do kvality ovzduší ve vaší domácnosti, a jednak ohrožuje vaše zdraví. Ačkoliv je možné, že si to dotyčný nemusí vůbec uvědomovat, trpí pravděpodobně i ostatní lidé, kteří s vámi sdílí bytové družstvo.
Situaci se pokuste vyřešit v klidu
Ještě než se rozhodnete řešit tuto skutečnost radikálnějšími způsoby, pokuste se nejprve domluvit s ostatními lidmi, kteří by mohli mít totožný problém, a zajděte za problémovým sousedem společně. Jednoduše mu vysvětlete, že vám jeho zlozvyk vadí a neustále cítíte ve svém bytě kouř z cigaret. Pokud vás bude více, je pravděpodobnější, že se svými požadavky uspějete, a to bez zbytečného dohadovaní.
V případě neúspěchu můžete zmínit, že požádáte majitele budovy, aby zvážil zákaz kouření na balkonech, který by byl v případě porušení řešen peněžním trestem. Dejte si však pozor, že musí být jeho balkon společnou částí celého domu a že je ve stanovách družstva uveden zákaz kouření uvnitř společných prostor. V opačném případě, tedy pokud by byl ve vlastnictví souseda, byste se bohužel na nic nezmohli a dotyčný by tak ve svém zlozvyku pokračoval dále.
Odvolejte se na občanský zákoník
Další možností je odvolání se na občanský zákoník (§ 1013). Podle toho se musí vlastník bytu zdržet jakéhokoli chování, které by způsobilo vniknutí kouře do bytu jiného vlastníka a omezilo tak možnost jeho obvyklého užívání. I v tomto případě si však musíte dát pozor, neboť lze právo uplatnit pouze v momentě, kdy kouř proniká do sousedních bytů v nadměrných poměrech. To je však v případě běžného kouření cigaret víceméně nereálné.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sousede, Denik