Dřevostavby

V Německu postavili ekologickou a recyklovatelnou školku kompletně jako dřevostavbu

Tradiční německá manufaktura ze strojírenského odvětví moc dobře ví, jakou cenu pro ni mají spokojení zaměstnanci. Pracovní trh u našich západních sousedů řeší podobně jako v Česku problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků – Německo je totiž hned po České republice zemí s druhou nejnižší nezaměstnaností v EU – proto každý zaměstnavatel bojuje o své zaměstnance seč mu síly stačí.

To byl také důvod, proč společnost přišla s projektem mateřské školy určené pro potomky svých zaměstnanců, která disponuje kapacitou až 75 dětí. Celá budova je navíc pojata moderně i s ohledem na udržitelnost, ekologii a celkově nízkou uhlíkovou stopu.

Dřevostavba se skládá z masivních dřevěných elementů vytěžených, opracovaných a připravených k finální kompletaci v Tyrolsku. Samotná montáž pak proběhla přímo na místě – ve firemním kampusu ve městě Ditzingen poblíž Stuttgartu.

Sympatické na celém projektu je fakt, že ačkoliv je školka POLIFANT gGmbH Kindertagesstätte Blaugarten určena primárně pro potomky zaměstnanců, v případě nenaplněné kapacity je možné do školky přihlásit i ostatní děti z okolí Ditzingenu.

Moderní dřevostavba zapadá do krajinnéh rázu

Architektonické pojetí budovy vychází ze zvyklostí a tradic místních staveb. Okolí Ditzingenu je protkáno zemědělskými stavbami a farmami, a tak i tato nová školka přejímá tradiční prvky těchto staveb, jako je např. typická plochá sedlová střecha. V tomto případě je střecha ozvláštněná také svým zeleným travnatým porostem, který plní funkci izolační.

Strukturu budovy tvoří prefabrikované neglazované masivní dřevo. Základ se skládá ze dvou 6 cm silných vrstev masivního strukturálního dřeva. Vnější plášť je pak tvořen vrchní vrstvou jedlových prken o tloušťce 2,7 cm.

[easy-image-collage id=3017]

Dřevo pochází z lesů s certifikací PEFC* a výroba budovy se obešla čistě bez použití lepidel, tudíž by stavba teoreticky mohla být bez problémů recyklována a znovu použita na cokoliv jiného.

Díky spolupráci s regionální manufakturou v jižním Tyrolsku s relativně krátkou vzdáleností od Ditzingenu je ekologická stopa budovy velice nízká.

Vytápění budovy je realizování pomocí dřevěných pelet, což je považováno za ekologickou alternativu šetrnou k životnímu prostředí.

Projekt získal svůj prostor i na prestižním architektonickém portálu Archdaily.com

Foto: Stefan Müller, ArchDaily.com.

PEFC z anglického The Programme for the Endorsement of Forest Certification neboli program pro podporu certifikace lesů je mezinárodní nezisková nevládní organizace, která podporuje udržitelné hospodaření v lesích prostřednictvím nezávislé certifikace třetích stran.

Aktualizace: 5.12.2020 10:16

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

Sdílet
Autor
redakce

Novinky

Češi jezdí ve zrezlých autech. Přitom lze rez z vozidla snadno odstranit

Češi a rezavá auta. Nerozlučná dvojice. Jak se s rzí vypořádat, když její zárodky zděšeně objevíte… Zobrazit více

18.10.2024

Spolehlivá ochrana před hraboši zcela zdarma. Využijte PET láhve

Hraboš polní patří mezi největší škůdce v zemědělství. Každých pár let se přemnoží. Škodu dokáže napáchat… Zobrazit více

17.10.2024