Může mít dům terapeutický účinek? Tato stavba z cedru a cypřiše, zhotovená pro nemocnou maminku jednoho z klientů, má mít podle japonských architektů příznivý až léčivý vliv na psychické i fyzické zdraví.
Kouzlo je v jednoduchosti
Architekti se drželi hesla, které říká, že to nejzajímavější se skrývá v těch nejobyčejnějších věcech. Materiály pro stavbu byly vybrány tak, aby zůstalo zachováno co možná nejhlubší spojení s přírodou. Takzvaná léčivá architektura se vyznačuje především funkčností a minimem materiálu. Pro stavbu bylo tedy využito dřevo, a to konkrétně cedrové a cypřišové, což je nejrozšířenějším a nejvíce používaným dřevem v Japonsku.
Bydlení bez oken
Okna byste na této stavbě hledali marně. Nahrazuje je 37 malých střešních otvorů, které do domu přivádějí přirozené světlo. Dalších pět větších je možné otevřít. Tento design má zajistit stoprocentní soukromí a klid od sousedních domů a zároveň zajistit dostatečný přísun slunečních paprsků.
Dům byl postaven podle tradiční japonské metody zvané Itakura, kdy je k sobě dřevo připevňováno bez pomoci hřebíků a utváří základ pro střechu, zdi i podlahu. Taková technika je v Japonsku využívaná hlavně pro budování velkých skladů, protože stavby odolávají požárům.
Točité schodiště propojuje patra, ve kterých jsou ložnice a pokoje pro hosty s otevíratelnými střešními průduchy. Otevřený prostor sloužící jako jídelna a obývací pokoj opticky i pocitově zvětšují prostor a oddělují hlavní ložnici, toaletu a koupelnu. Přes spodní chodbu vede přemostění až k malému balkonu.
Foto: Ben Hosking, Tomoaki Uno Architects.