Klimatická změna neovlivňuje pouze teplotní rekordy, ale také podmínky pro výskyt různých druhů živočichů. A týká se to i hmyzu. Konkrétně se nyní zaměříme na exotický druh sršně, který se z daleké Asie dostal i k nám do České republiky. Máme se ho bát a jak ho poznáme?
Jak se k nám asijské sršně dostaly?
Na východním kontinentu najdeme největší množství druhů sršní na světě. Asie pro tento hmyz představuje domovské prostředí. Nejrozšířenějšími druhy jsou sršeň obecná, sršeň asijská, sršeň žlutavá, východní nebo mandarínská. Ke stálému výskytu v našich zeměpisných šířkách mají nejblíže dva nejrozšířenější asijské druhy, totiž sršeň mandarínská a sršeň asijská.
Sršně se přitom nestěhují jen z důvodu změny klimatu. Nejčastěji je totiž na vině člověk. Invazivní hmyz se velmi snadno zatáhne do nové lokality například v nákladu zboží nebo zahnízděný v materiálu. Nicméně po tomto zavlečení by sršně uhynuly, pokud by neměly dostatečně přívětivé podmínky. A ty se postupně objevují i ve střední Evropě.
Sršen mandarínskou u nás zatím nepotkáte
Největším druhem sršně na světě je sršeň mandarínská, která je rovněž tou nejnebezpečnější. U nás se ji ale nyní bát nemusíte. V Evropě zatím nebyla v přírodě nikdy zaznamenána. Nicméně tato sršeň měří okolo 6 cm a její rozpětí křídel čítá až 8 cm. V domovské Asii si tento hmyz buduje rozlehlá hnízda až o velikosti 2 metrů. Každoročně má pak tento druh bohužel na svědomí i nejeden lidský život.
Jak nebezpečná je sršeň asijská?
Na rozdíl od sršně mandarínské byla ta asijská v Evropě již mnohokrát zpozorována. Vyskytuje se například i v sousedním Německu. Tento druh lze však zařadit k těm méně nebezpečným z řad sršní. Velikostí silně připomíná sršeň obecnou, na kterou jsme v Česku již poměrně zvyklí. Poznáte ji podle zabarvení, které vévodí černá barva.
Jedu tohoto druhu není třeba se tolik obávat, pokud samozřejmě netrpíte alergií na sršní bodnutí. Zdravý člověk by totiž měl vydržet až dvacet jejích bodnutí na každý kilogram své váhy. Nebezpečí sršně asijské je tedy srovnatelné s rizikem, které způsobuje běžná sršeň obecná. Na pozoru se ale budeme muset mít v případě, kdy k nám zavítá i větší druh sršně mandarínské.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, Blog.pensoft