Ceny elektrické energie sice už nejsou tak závratně vysoké jako v nedávné době, nicméně každá ušetřená kačka se jistě počítá. Největší “žrouti” elektrické energie v domácnosti bývají pračka, myčka, varná deska a samozřejmě lednice s mrazákem. Respektive se špatně využívaným mrazákem. Mnoho světaznalých hospodyněk proto využívá naprosto banálního triku, který ale může ušetřit stovky až tisíce korun ročně.
Poloprázdný mrazák je nejhorší
U každého elektrického spotřebiče je z hlediska spotřeby žádoucí, aby pracoval co nejvíce efektivně. Nejinak je tomu i obyčejného mrazáku. Stejně jako u lednice je i mrazáku nutné jeho naplnění. Přesněji řečeno není vhodné, aby byl mrazák prázdný nebo poloprázdný. V takovém případě je jeho spotřeba elektrické energie nejvyšší. Pokud tedy skladujete v mrazáku jen několik málo věcí a zbytek prostoru je vyplněn vzduchem, utíkají vám peníze při každém otevření dvířek.
Pokud tedy nechcete plýtvat penězi tímto způsobem, je lepší mrazák naplnit až po okraj. Funguje zde prostá výměna teplot. Při každém otevření mrazáku vnikne dovnitř teplý vzduch. A samozřejmě čím více volného prostoru má, tím více teplého vzduchu uvnitř zůstane. Mrazící zařízení pak jede na plné obrátky aby celkovou teplotu srazilo dolů. A díky tomu nám penízky odtékají pomyslným kanálem pryč. Co ale s poloprázdným mrazákem?
Postačí prostá PET lahev
Volný prostor je tedy nutné co nejvíce vyplnit. Ideálním pomocníkem je v tomto případě PET lahev naplněná vodou. Zmrzlé PET lahve vám navíc pomohou při výpadku proudu, jelikož se díky nim uskladněné potraviny tak rychle nerozmrazí a následně nezkazí. Navíc každý někdy ocení dostatečnou zásobu ledu do osvěžujících nápojů v horkých letních dnech. Uskladnění nouzové vody je také velice praktické. Při případném výpadku vody nemusíte kvůli několika litrům vody na vaření hned běžet do obchodu nebo k cisterně.
Naplnit mrazák lze samozřejmě i jinak než vodou v PETkách. Někdo k tomuto účelu využívá například i zmuchlané noviny. To ale není příliš hygienické, ani vzhledné, ani dostatečně účinné.
Pár rad na závěr
Mějte na paměti, že ne všechny druhy plastů vydrží mrazení. Před zmrazením tedy zkontrolujte typ plastu. Voda se při zamrznutí rozpíná, proto není dobré naplnit lahev až po okraj, mohla by prasknout.
Foto: Shutterstock, zdroj: inyourarea, diys