Utěsnění vany je zásadní. Nová metoda přináší skvělé výsledky

Těsnění kolem vany je čas od času třeba vyměnit. Jakmile vám začne černat nebo plesnivět, neváhejte a pusťte se do výměny těsnění sami. Nejde o nic těžkého. Stačí trochu odvahy a metoda, která vyhovuje právě vám.

Opatrně odstraňte starý silikon

Nejprve je potřeba zbavit se starého silikonu. Na tom není nic těžkého. Pokud se vám silikon někde odchlípnul, stačí za něj vzít a zkusit ho jemně strhnout. Co půjde, půjde. A co nepůjde, to zvládnete pomocí nože nebo ostré špachtle. Jen pozor, abyste vanu nepoškrábali. Profesionálové používají vyřezávač tmelu s profilovanou hlavou, tak pokud máte zájem, můžete si pořídit.

Povrch náležitě připravte

Nyní, když máme silikon dole, zbývá nám místo ošetřit ještě chemicky. Vanu je potřeba důkladně odmastit. Pro vaše potřeby postačí i technický líh, ale použít můžete také přímo odstraňovač silikonu. To je čirý gel, který nanesete, necháte 10 minut působit a následně seškrábnete a otřete.

Vsaďte na klasiku (sanitární silikon)

Silikon vyrobený speciálně pro těsnění kolem vany se jmenuje sanitární silikon. Výhodou je, že se prodává v několika barevných provedeních. Čirý, bílý, hnědý, béžový a šedý. Silikon aplikujte do spáry a uhlaďte buď speciálním hladítkem nebo prstem namočeným v mýdlové vodě.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte vanovou lištu

Další možností, jak těsnění opravit, je použití těsnící pásky. Jde o samolepící lištu, která je na krajích opatřena těsnící gumou. ´Jednoduché řešení pro někoho, komu se nechce doslova „patlat“ s tmelem. Je to rychlejší a o něco čistější práci. Na druhou stranu – vanová lišta půjde odstranit o malinko hůře než silikon.

Tak a máte hotovo. S vanovou lištou se můžete koupat hned, sanitární silikon nechte vytvrdit. A pokud si vzpomenete, tak po každém použití vany ji otřete do sucha. Tím výrazně prodloužíte životnost těsnění.

Foto: Shutterstock, zdroj: Stavimbydlim, Napady-navody