Jste šetřiví a tak se vám nechce vyhodit do koše každou potravinu, která se vzdálí datu doporučené spotřeby? Také že to dělat nemusíte, protože mnoho trvanlivých potravin vydrží mnohem více, než na jejich obalech uvádí výrobce. Přesto jsou zde i takové, které byste jíst neměli a to i v případě, že se vám pouhým okem jeví naprosto v pořádku. U kterých potravin bedlivě sledovat datum spotřeby a u kterých ještě můžete přimhouřit oko, vám řekne náš jednoduchý semafor.
Maso a uzeniny mají červenou
Je to skutečně tak. Maso a uzeniny byste neměli konzumovat, pokud jsou po datu spotřeby, a to i v tom případě, že jim na oko nic není. Množení bakterií zde probíhá skutečně rychle a vy, za cenu, že dojíte vše, aniž by to muselo do koše, riskujete žaludeční problémy.
Uzeniny není vhodné uchovávat, ani zamrazovat, datum spotřeby se vám dodatečně bude určovat špatně a je dost dobře možné, že si s nimi k ledu uložíte i dávku nezdravých bakterií. Raději kupujte menší množství a snězte jej vždy čerstvé.
Maso lze do mrazáku uložit, ale ideálně ihned poté, co jej donesete z obchodu a zjistíte, že jej budete vařit až za týden. Nikdy nedávejte do mrazáku to, které prošlo nebo se k tomu termínu blíží. Co se týče masa je jednodušší být v pozoru a raději se nepouštět do zbytečného risku.
Jestli něčemu mrazák neprospívá, jsou to ryby. Ty je vhodné zamrazit ihned po nákupu, pokud je nebudeme konzumovat, každopádně se spíš vyplatí donést je domů a rovnou připravit, jako plánovaný chod.
Na oranžovou projedou mléčné výrobky
Mléko, jogurty, máslo a sýry jsou při konzumaci po datu spotřeby odrazem zdravého selského rozumu. Pokud zapáchají, mění barvu, nebo jsou v chuti štiplavé či nepříjemné, jsou zkažené a musíte je rychle zlikvidovat. Jestliže si však otevřete jogurt po termínu spotřeby a dáte se do něj, protože necítíte žádnou zakyslost, je to naprosto v pořádku. Ochutnávejte a vnímejte, jedině tak bezpečně poznáte, zda se mléčný produkt ještě dá použít.
Do této kategorie můžeme ještě zařadit pečivo. Pokud na něm vidíte plíseň, v žádném případě jej nekonzumujte. Často se také stává, že jsou na pečivu bílé skvrny nebo už nevoní, i v tomto případě už jím prostupuje plíseň, tedy je pro lidský organismu nevhodné. Jestliže je však chléb jen trochu oschlý, stačí jej upéct v toustovači a podávat.
Trvanlivé potraviny mají zelenou
Prošli vám termínem spotřeby těstoviny, nebo konzervy? Nevíte, zda si ještě připravit vakuovanou rýži nebo luštěniny? Málokdy se stane, že by tyto trvanlivé potraviny nebyly ještě dlouho po termínu spotřeby k užitku, pokud jsou uzavřené nebo skladované v ideálních nádobách. Zde se ničeho neobávejte, vydrží skutečně dlouho a pokud na nich nevidíte nějaký ten kaz na kráse, můžete se do nich směle pustit.
Mnohdy je lepší vyhodit určitou potravinu, než si způsobit zažívací potíže. Vždy je dobré si nákupy plánovat a předem vědět, co budete vařit. Jedině tak zamezíte zbytečnému plýtvání a úvahám, zda něco vyhodíte, nebo nikoliv.
Foto: Shutterstock, zdroj: Prevention, TasteofHome