Vodní kámen může napáchat spoustu neplechy. Způsobuje ho tvrdost vody, která obsahuje vyšší množství vápníku a hořčíku. Minerály se při určité teplotě do vody rozpustí, a poté zůstanou na okolním povrchu. Pokud vás trápí vodní kámen usazený na povrchu záchodové mísy, máme pro vás několik jednoduchých řešení. Stačit vám budou suroviny, které zajisté najdete doma.
Jak alobalová kulička zatočí s vodním kamenem
Vodní kámen dostanete z toaletní mísy rychle a snadno pomocí alobalu a jedlé sody. Celý proces je velmi jednoduchý. Do kousku alobalu vložte lžíci jedlé sody a pevně uzavřete. Vzniklou kuličku pak vhoďte do záchodu. Po hodině zjistíte, že jde vodní kámen snadno odstranit záchodovou štětkou. Podle množství kamene použijte jednu až tři takové alobalové kuličky.
Spoleh je i na ocet, sůl nebo citronovou šťávu
Na vodní kámen lze využít i směs octa a jedlé sody. Obě suroviny smíchejte zhruba ve stejném poměru, až získáte jemnou pastu. Tu následně naneste na postižená místa a nechte působit alespoň 30 minut. Poté už jen lehce setřete uvolněný vodní kámen záchodovou štětkou a máte hotovo.
Podobným způsobem lze využít i citronovou šťávu se solí. Opět vytvořte z obou surovin pastu, a tou pak potřete vodní kámen. Po půl hodině stačí jen úklid dokončit záchodovou štětkou.
Jak vyčistit toaletu s pomocí coca-coly?
Proslulá limonáda, která původně vznikla jako sirup na trávení, vám pomůže odstranit i vodní kámen. Nejdříve je však třeba vypustit vodu z toalety. Vyberte ji po spláchnutí menší nádobou nebo vysajte hadrem. Poté stačí nalít celou láhev coca-coly na vodní kámen a nechat působit. Po zhruba hodině půjde kámen snadno odstranit.
Čištění toalety pomocí coca-coly je vhodné v případě, kdy je vrstva vodního kamene jen opravdu slabá. V ostatních případech doporučujeme využít raději ocet se sodou. V případě velmi silného znečištění pomůže kyselina citronová rozředěná s vodou. Zde však buďte opatrní, kyselina může podráždit oči i kůži.
Foto: Shutterstock, zdroj: YouTube, RemodelorMove, ApartmentTherapy