Úzká příjezdová cesta dokáže pěkně zkomplikovat život. Nedojedou k vám popeláři, hasiči, máte problém se vyhnout s dalším autem. Jaké normy platí pro příjezdové cesty k rodinným domům?
Normy a vyhlášky
Celému tématu ohledně šířky pozemních komunikací se věnuje vyhláška 501/2006 Sb. a norma ČSN 73 6100-1. Zřízení příjezdové cesty k rodinnému domu je povinnost.
Šířka příjezdové cesty
Tak tady se přesvědčíte o pořádku v našich zákonech. Vyhláška udává minimální šířku 2,5 m, nicméně hasičské požární předpisy předepisují minimální šířku 3 m, takže se musíme řídit hasičskými předpisy. Když k samotné šíři komunikace přičtete ještě 2 x 0,25 m nezpevněné krajnice, dostanete se na ideální šíři příjezdové cesty 3,5 m. Tato šířka je zároveň normou vjezdu hasičské techniky na váš pozemek. Existují samozřejmě objekty, kterým je hasičským sborem udělena výjimka a mohou mít příjezdovou cestu užší, nicméně většinou se jedná o horské chaty a objekty v těžko dostupných oblastech.
Délka příjezdové cesty
Podle vyhlášky by neměla příjezdová cesta končit dále než 50 m od objektu jako je rodinný dům nebo stavba pro rodinnou rekreaci. U bytových domů je tato vzdálenost zkrácena na 20 m. Je to z důvodu možného natáhnutí hadic při požárním zásahu.
Zajímavostí je, že pokud vaše soukromá příjezdová cesta přesahuje více než 50 m, máte povinnost na konci zřídit tzv. smyčkový objezd, obratiště, zkrátka možnost pro vytáčení aut.
Zpevnění příjezdové cesty
Dále musí být příjezdová cesta zpevněná, což naštěstí neznamená pouze a jedině vyasfaltovaná. Za zpevněnou cestu se považuje dlážděná cesta, cesta ze zatravňovací dlažby, ale také cesta, která je po celé své délce upravena nezhutněnou sutí, kameny nebo štěrkopískem.
Takže pokud máte příjezdovou cestu užší než 3 m, máte právo na širší. Ale je otázka, jestli to charakter zástavby umožňuje a jestli se do této akce chcete skutečně pouštět.
Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi, Projekty-rd, Estav