Štětka na záchod je věc, kterou při pravidelném používání obývá spousta nevzhledných skvrn, stop po čištění toalety a hlavně miliony bakterií. K její údržbě patří i pravidelné vyměňování za čistou štětku. Vyměňovat ji každý týden by ale nebylo ani ekologické a ani ekonomické. Jak tedy zařídit, aby vaše záchodová štětka byla pořád stále jako nová?
Pravidla správného používání WC
Toaleta je místnost, která by se měla udržovat čistá za každých okolností. Jedním z principů, jak toho docílit je zavírat záchodový poklop před každým spláchnutí toalety. Pokud to tak neučiníte, voda a bakterie z toalety mohou při splachování stříknout až dva metry daleko. Tyto bakterie vám následně mohou způsobit zdravotní problémy. Rájem pro bakterie je samozřejmě WC štětka, která je udržovaná v temném a vlhkém prostředí a bakterie se tak mohou díky slabému průvanu nebo shození štětky dostat do okolního prostoru a nevědomky je můžete roznést po celé domácnosti. Proto zkuste WC štětku po každém použití postříkat dezinfekcí a nechat uschnout ve volném prostoru. Samozřejmostí je pravidelné mytí stojanu na záchodovou štětku. Ten stačí umýt mýdlovou vodou nebo postříkat desinfekcí.
Čištění toaletní štětky pomocí bělidla
Údržba pomocí bělidla není náročná na vaši peněženku ani čas, stačí jen dodržovat přesné pokyny. Připravte si plnou konvici s převařenou vodou, půl litru bělidla a kbelík. Naplňte kbelík horkou převařenou vodou, přidejte bělidlo a záchodovou štětku ponořte do této směsi nejméně na hodinu. Ideálně, pokud ji takto necháte namočenou přes noc. Nakonec štětku opláchněte a důkladně osušte.
Čištění WC štětky pomocí alkoholu
Při čištění toalety je důležité, aby to, co z WC vyčistíte, nadále nezůstalo na záchodové štětce nebo jejím stojanu. Proto po vyčištění toalety položte štětku mezi mísu a sedátko a postříkejte ji dezinfekčním prostředkem, ideálně lihem. Nechte 10 minut okapat a poté omyjte kartáč v horké vodě a znovu nechte okapat. Nikdy nevkládejte mokrou toaletní štětku do stojanu.
Foto: Freepik, zdroj: realhomes, thespruce