Pokud chcete stavět nebo rekonstruovat dům, který vyžaduje povolení od stavebního úřadu, musíte splnit celou řadu povinností. Bohužel mnohdy jsou tyto povinnosti tak složité, že mnozí stavitelé raději riskují. A pak provádějí práce bez potřebného povolení a na černo. Tím se vystavují riziku pokuty ze strany stavebního úřadu.
Komunikace se státními úřady není někdy jednoduchá
Stavební úřad poskytuje služby občanům tím, že dohlíží na dodržování zákonů. Bohužel, jak to bývá, občas se do zákonného systému vloudí nedostatky, a některé zákony nemusí být úplně funkční. To následně vede k zmatku, který často způsobuje i nejasnosti u samotných tvůrců těchto právních předpisů. Občan se pak v tomto labyrintu jen těžko orientuje. Úloha úředníka v tomto prostředí není o nic jednodušší. Úřad musí dodržovat platné zákony. A na jejich základě rozhodovat o udělení či zamítnutí stavebních povolení podle plánu žadatele.
Pojďme si to ukázat na konkrétním případu, kde systematicky docházelo k porušování zákonů, tj. k budování bez povolení, a to opakovaně ze strany stejného subjektu. Místní stavební úřad trestal uvedený subjekt za nedovolenou výstavbu nevídaně vysokou pokutou v řádech milionů korun. Na první pohled to vypadá, že spravedlnost zvítězila a nastal odstrašující efekt. Avšak toto ještě není konec.
Odvolání Vás může zachránit
Daný subjekt nesouhlasil s udělenou pokutou a proto se odvolal k vyšší instanci, kterou v tomto případě byl krajský úřad. Ten situaci zvážil a dospěl k závěru, že výše udělené pokuty se výrazně odchyluje od běžného standardu pokut za podobné přestupky v dané oblasti. Pokuta ve výši několika milionů korun byla zrušena. Úřad byl následně poučen, aby pokuty uděloval adekvátně, tedy v souladu s obvyklými standardy. A v tomto případě znamenalo kolem 50 tisíc korun za jeden takový prohřešek. Ovšem je to taková částka dostatečná k potrestání?
Foto: Shutterstock, zdroj: MujDum, e15, MMR