Maliny patří mezi oblíbené letní ovoce, které si nemusíte kupovat v obchodě. Na pěstování malin není naštěstí nic složitého. Maliny obsahují velké množství vitaminů ze skupiny B a C. Z minerálů obsahují vápník, draslík, hořčík, železo a mangan. Maliny mají vysoký podíl vlákniny a působí tak blahodárně na trávicí systém. Zároveň dokáží napomáhat s detoxikací organismu a snižováním vysokého cholesterolu. Nalákali jsme vás na pěstování maliníku? Pusťte se do toho. Bohatou úrodu tohoto ovocného keře vám zaručí správné hnojení.
Kam umístit maliník
Pokud se chystáte založit malinový záhon, vyberte pro jeho pěstování vhodné prostředí. Malinovému keři vyhovuje půda, ve které se dříve pěstovala, cibule, mrkev, řepka nebo luštěniny a obiloviny. Na druhou stranu keř rozhodně nezasazujte do míst, kde se dařilo travinám, vojtěšce nebo jeteli. Vhod maliníku nepřijdou ani záhony po bramborách, okurkách, rajčatech nebo jahodách. Důvod je prostý – v těchto místech se může nacházet velké množství půdních škůdců, kteří by keři rozhodně neprospěli.
Dusíkatá hnojiva vám pomohou k úrodě
Na jaře byste měli maliny hnojit dusíkatými hnojivy, které pomohou malinám k růstu. Ke kořenům keře tak použijte močovinu nebo dusičnan amonný. Dusičnanu amonného použijte čtyřicet gramů na jeden metr čtvereční a močoviny dvacet gramů na jeden metr čtvereční. Dobře funguje i roztok amoniaku, kdy smícháte třicet gramů dusičnanu amonného s deseti litry vody a následně ho aplikujete jako zálivku. Dusíkatá hnojiva jsou vhodná pro první hnojení malin. Růst keře podpoříte i když ho ošetříte fungicidy. Pro maximální účinek je fungicidy vhodné použít před prvním pučením, ale třeba mýdlový roztok můžete použít kdykoliv.
Draselná a fosforečná hnojiva pro tvorbu plodů
Draselná a fosforečná hnojiva se používají k posilování kořenů, tvorbě květů a plodů. Pokud nefandíte chemii a dáváte přednost přírodním cestám hnojení, můžete maliník pohnojit dřevěným popelem. Stačí smíchat sklenici dřevěného popela s deseti litry vody, nechat přes noc vylouhovat a poté použít jako zálivku. Pokud popel nemáte, můžete místo něj použít hnojiva s hořčíkem.
Foto: Shutterstock, zdroj: HomesandGardens, Gardener, Extension.oregonstate