Mnoho Čechů tráví část prázdnin na chatě nebo chalupě. Jenže právě na těchto místech bývá docela často problém s vodou. Což o to, každý správný chatař má železnou zásobu pitné vody v PET lahvích, ale přeci jen je pohodlnější používat vodu ze studny.
Užitková vs. pitná voda
Pitná voda není to stejná jako užitková. Užitková voda sice je hygienicky nezávadná, používá se na mytí, koupání a výrobní účely, ale nikdy ne na pití a vaření. Pokud máte na chalupě užitkovou vodu, dá se z ní udělat pitná.
Co obsahuje voda ze studny?
Voda z vodovodní sítě dost často obsahuje vysoký podíl chloru, který může některým jedincům vadit. Voda ze studny může mít problémů více. Často obsahuje pesticidy, herbicidy, mikroplasty, bakterie a další látky, které škodí lidskému organismu. Naštěstí bývají zastoupeny ve skutečně malém množství, ale jistota je jistota. Proto by každý chatař měl jednou ročně vodu nechat odborně otestovat. Ukáže-li rozbor, že máte vodu dokonale čistou, můžete ji pít. A pokud by rozbor prokázal přítomnost nezdravých látek, vše se dá řešit.
Jak kvalitu vody zlepšit?
Jednoznačně filtrace. Buď si můžete zvolit tu, která se montuje přímo do vodovodního řádu a budete k jejímu zprovoznění potřebovat odborníka se zkušenostmi, nebo můžete vyzkoušet filtraci na vodovodní baterii. V ní je integrováno jemné sítko obsahující aktivní uhlí, které dokáže vodu zbavit závadných chemických látek. Těžké kovy pak zachytí iontoměnič. Filtr se dá snadno odmontovat a namontovat.
Co s tvrdou vodou?
Pořiďte si přístroj na změkčování vody, ten napojíte na vstup do vodovodních rozvodů domu a on už se o vše postará. Vydrží dlouho, stačí jednou za čas doplnit filtrační směs.
Dusičnany a dusitany
Pokud ve vaší vodě dusitany nebo dusičnany překročily doporučený limit, opět se dá zakoupit přístroj, který dusičnany odstraňuje. Také se instaluje na přívod vody do domy. Je bezobslužný, náklady na provoz minimální, životnost dlouhá. Udělá z vaší vody opět vodu pitnou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Dumastavba, Ceskykutil, Makeitright