Vyhazujete pokaždé při vaření slupky z cibule? Nebo je střádáte alespoň na Velikonoce pro barvení vajíček? Věděli jste, že se dají využít i na něco jiného v průběhu roku? Zkuste si občas vzpomenout a nějakou tu slupku si nastřádat navíc.
Zpracování slupek
Cibulové slupky je třeba nejdříve usušit na topení. Potom je pro další využití uchovejte v zavařovací sklenici nebo v papírových sáčcích. Pro jejich další využití je třeba slupky louhovat.
Čaj ze slupek na bolavý krk
Trápí vás často bolavý krk? Zkuste si místo zázvorového čaje zalít slupky z cibule. Hrst slupek napěchujte do čajového sítka a zalijte vařící vodou, cca 250 ml. Louhujte asi 20 minut. Takto můžete výluh na bolest v krku pouze kloktat. Nebo přidejte med a citrón a popíjejte jako čaj. Takový výluh je dobrý i na snižování cholesterolu či nadýmání.
Inhalace při rýmě
Obtěžuje vás často rýma a ucpané dutiny? Do hrnce vhoďte hrst cibulových slupek, zalijte vodou a přiveďte k varu. Nechte na mírném ohni probublávat, přikryjte si hlavu utěrkou a nad hrncem inhalujte. Za pár dní by se vám při pravidelné inhalaci mělo ulevit.
Cibulový výluh na oteklé nohy
Máte občas pocit nateklých a těžkých nohou? Zkuste si do lavoru připravit dvě hrsti cibulových slupek, které zalijete 300 ml vody a louhujte 20 minut. Potom se pohodlně usaďte na oblíbené křeslo nebo gauč a ponořte nohy do lavoru.
Cibule jako hnojivo
Odvar ze slupek od cibule milují i vaše květiny. Stačí je jednou za čas zalít tímto výluhem. V zahradě můžete samotné cibulové slupky přidat do půdy ke květinám. Obsahují totiž cenné látky, které květiny ocení při jejich růstu. Navíc mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Po takovém hnojení vám květiny i plodící rostliny budou krásně prospívat a ještě budou chráněné proti hnilobám, plísním a parazitům.
Foto: Shutterstock, zdroj: NDTVFood, FOODandWINE