Cibule je základ do všech kuchyní. Je málo jídel, které připravíte bez použití cibule. Ať syrová nebo smažená či dušená, krásně obohatí jídlo. Její slupky využívá hodně lidí na Velikonoce k obarvení vajíček. Věděli jste, že nastřádané slupky využijete i jako hnojivo pro rostliny?
Cibule žlutá
Cibule v sobě drží mnoho zdraví prospěšných látek nejen v samotné žluté části, ale také ve slupce. Z látek, které obsahuje můžou profitovat i vaše rostliny. V samotné slupce najdete karotenoidy, mnoho vitamínů a také minerálů jako je hořčík, draslík, vápník i železo. Hořčík přispívá k úspěšnému fungování fotosyntézy. Vápník podporuje růst pupenů i kořenů. A železo je cenné pro samotný růst a zdravý rostliny.
Jak na výrobu hnojiva
Pro výrobu cibulového hnojiva je zapotřebí větší množství usušených slupek. Střádejte si je proto dopředu. Nasbírat větší množství slupek nedělá asi žádné domácnosti problém.
Připravte si velkou hrst usušených slupek ( cca tři oloupané cibule) a vložte do nádoby o objemu minimálně 1 l. Zalijte horkou vodou, uzavřete a nechte louhovat minimálně 24 hodin. Do vody se budou postupně uvolňovat všechny cenné látky, které jsou v cibuli obsaženy.
Hnojení květin
Druhý den hnojivo přeceďte přes sítko nebo plátýnko, abyste získali hnědý výluh. Hnojivo využijete jako zálivku, kterou dopřejete rostlinám jednou týdně. Po pár týdnech pravidelného hojení uvidíte, že budou rostliny vypadat mnohem zdravěji a silněji.
Hnojivo využijete i v boji proti plísním a škůdcům. Stačí tekutinu přelít do rozprašovače a postříkat postiženou část rostliny.
Foto: Shutterstock, zdroj: BalconyGardenweb, gkvks