Rajčata jsou velmi populární zelenina nejen v letních měsících. Mnoho z nás si je pěstuje na zahradě. Jejich výhodou je, že pokud mají vhodnou půdu a péči, jejich výnosnost je opravdu velká. Když jim poskytnete vhodné hnojivo, užijete si prosperují vzrostlé rostliny. Věděli jste, že mimo klasických hnojiv jako je kravský hnůj, slepičinec a další, můžete využít i klasické droždí?
Co rostlinám nabízí droždí?
Tím, že využijete hnojivo z droždí zvyšujete životaschopnost zasazených sazeniček. Zabraňuje také nadměrnému růstu rajčat za světlem a zvyšuje jejich sílu. Kvasnice zvyšují odolnost vůči různým škůdcům a chorobám. Jeho účinky zaznamenává také půdní systém, kde se nemnoží bakterie a virové infekce.
Existuje více způsobů, jak připravit hnojivo z kvasnic. Můžete použít jak droždí z kostky, tak sušené.
Hnojivo z kostky droždí
Připravte si půl litru teplejší odstáté nebo převařené vody. Vezměte 100 g čerstvého droždí a rozdrobte do vody. Směs pořádně promíchejte a vlijte do uzavíratelné nádoby. Takto připravené hnojivo míchejte v poměru 1:10 s vodou.
Hnojivo ze sušeného droždí
Roztok se dá připravit i ze sušeného droždí. Do kbelíku s převařenou vodou přidejte 10 g sušeného droždí. Potom přimíchejte 2 polévkové lžíce cukru. Ten je potravou pro kvasinky a nastartuje kvašení. Roztok nechte takhle 3 hodiny kvasit. Pro přípravu hnojiva musíte tekutinu zředit v poměru 1:5 s vodou.
Hnojivo z fermentovaného roztoku
Díky tomu, že hnojivo delší dobu fermentuje, je tento roztok nejúčinnější. Připravte si ve větším šálku 100 g droždí a půl šálku krystalového cukru. Směs dobře promíchejte, dokud nebude mít tekutou podobu. Potom kvasnice zalijte 3 l vody pokojové teploty. Hrdlo nádoby překryjte gázou a nechte fermentovat na teplém místě 1 týden. Výsledné hnojivo zředíme vodou. Na 200 ml hnojiva přijde kbelík vody.
Foto: Shutterstock, zdroj: Garden.desigusxpro, TomatHouse